Letní sezona se pomalu rozjíždí a plány na dovolenou jsou v plném proudu. Kam zamíříte letos - k moři, do hor, či pouze za zábavou?
Ať už je vaším cílem jakákoliv destinace, mějte na paměti, že léto není bohužel jen časem pohody a odpočinku. Uvolněná atmosféra, krásné počasí a alkohol často vedou ke snížení ostražitosti.
Léto je tradičně velice životu nebezpečným obdobím, zvláště na silnicích.
Zkuste si své zdraví alespoň trochu pojistit.

daruj krev

Nemusíte být právě vy fanoušky silných stojů. Stačí jeden výlet
s partnerem či s rodinou, dopravní prostředek v podstatě nerozhoduje. Chvilka nepozornosti a je to. Zvláště rodiče náctiletých tráví mnoho bezesných nocí modlitbami za bezpečí svých ratolestí, které si vesele užívají výletů během prázdninového volna. Modliteb není nikdy dost, ale společenské angažovanosti také ne.

Když dovolená nedopadne podle plánu

Nehodovost v letních měsících rapidně stoupá, lidé více cestují
a jejich pozornost se upíná spíše k vytouženému cíli než k průběhu cesty k němu. Důsledky dopravních nehod bývají v létě tragičtější než jindy. Když už nešťastná chvilka nastane, následky bývají těžké. Vnitřní zranění, otevřenéči tříštivé zlomeniny, tepenné krvácení,
či dokonce amputace. Účastníci nehody končí s trochou štěstí
v rukou záchranářů a následně lékařů, kteří mají jediný úkol - dát tělo zase dohromady. V těchto případech je nezbytná transfuze krve. Zvláště tehdy, kdy jde o minuty, tedy při poškození vnitřních orgánů. Transfuze krve, oné životodárné tekutiny, je v takových případech jedinou nadějí.

Strach vyplývá z nevědomosti

Proč se tedy jen 30 % obyvatel hlásí k aktivnímu dárcovství? Průzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny navíc jasně ukázal,
že pouze polovina z nich jsou pravidelní dárci. Většina obyvatelstva má sice dárcovství krve automaticky spojeno se záchranou života, tedy s jednou z hlavních životních priorit, ale 70 % dotázaných jednoznačně přiznalo, že jim v tom brání různé formy strachu
a nedostatečná informovanost.

Ano, strach je častým důvodem, proč něco neděláme. Ale, na druhé straně, v tomto případě by strach měl být spíše motivací. Strach nikoli z jednoho vpichu, ne z mdlob a sdílení kusu sebe sama,
ale strach o své blízké na cestách, strach, že třeba právě vy tu krev také budete někdy potřebovat.

Darovat krev nikdy nebylo snazší

Boj se strachem je osobní otázkou každého jedince. S nedostatkem informací, který strachu často předchází, nyní bojuje Všeobecná zdravotní pojišťovna. V rámci projektu Daruj krev s VZP přináší mobilní aplikaci, která potenciálním i současným dárcům zprostředkovává jednoduchý přístup ke všemu, co potřebují vědět. Několika kliknutími uživatel aplikace snadno zjistí, jak odběr krve probíhá, jak vypadají vstupní a laboratorní vyšetření, kdy a kde lze krev darovat či kde je zrovna akutní nedostatek právě jeho krevní skupiny. Hlavním přínosem této aplikace je kompletní přehled transfuzních stanic s odběrovými místy, mapou a hlavně s aktuálním stavem zásob jednotlivých krevních skupin.

daruj krevStát se dárcem krve asi ještě nikdy nebylo snazší, zbývá už jen osobně se zapojit.
Než letos vyrazíte na dovolenou, zamyslete se. Na cestách číhá mnoho nebezpečí, nechcete si to trochu pojistit?

Mobilní aplikace Daruj krev s VZP pro iPhony
a Androidy bude zdarma ke stažení v první polovině června na AppStore a portálu Google Play. Další informace o projektu a seznam výhod pro dárce krve naleznete na www.vzp.cz/daruj-krev nebo na www.facebook.com/darujkrevsvzp.

 

Reklama