Cestování nepřináší jen příjemné zážitky, pokud před odjezdem na dovolenou zanedbáte zdravotní prevenci, může se vám to vymstít. Jedete-li do oblastí se zvýšeným výskytem infekčních virů, myslete na cestovní očkování, které je potřeba začít řešit minimálně dva měsíce před odjezdem.

žloutenky

Některé země přímo vyžadují očkování před určitými nemocemi, v takovém případě vás do země nepustí a nechat se očkovat na hranicích by nemuselo být nejpříjemnějším řešení. Přehled povinných a doporučených očkování na cestu můžete zkonzultovat například na webu www.bezpecnadovolena.cz.

Očkování proti žloutence typu A a B sice není vyžadováno legislativou, i tak ale platí za cestovatelský základ. Zvýšené riziko nákazy žloutenkou totiž existuje nejen v exotických destinacích ale i v blízkých a populárních destinacích jižní Evropy či severní Afriky.

Nakazit se žloutenkou typu A můžete kdekoliv. Na prevenci proti ní by se měli zaměřit také cestovatelé, kteří pro dovolenou volí pobyt v tuzemsku nebo rodiče, kteří se chystají poslat své děti například na letní tábor či školu v přírodě. Většina pacientů se totiž nakazí žloutenkou typu A přímo v České republice.

Infikovat se lze snadno

Virus žloutenky typu A patří mezi velice odolné, dokáže dlouho přežít prakticky kdekoliv, v jídle, pití nebo kostce ledu. Na cestách se můžete nakazit i v restauraci nebo rychlém občerstvením. Těžko si totiž ověříte, zda si kuchař před přípravou jídla důkladně umyl ruce a co přesně v sobě skrývají třeba oblíbené plody moře.

K infekci virem žloutenky typu B zase stačí jediná mikroskopická kapka infikované krve, která se dostane do těla například drobnou oděrkou. Stačí si jen půjčit ručník nebo zubní kartáček, jehož majitel je nositelem nákazy. Vůbec nejčastěji se ale v našich podmínkách nemoc šíří nechráněným pohlavním stykem.

Nejúčinnější ochranou proti onemocnění žloutenkou je očkování

Pokud ho zvažujete pro své dítě, můžete do konce června nebo do vyprodání zásob využít 20% slevovou akci na vakcínu proti žloutence typu A. Dospělí zase mohou využít slevu na kombinovanou vakcínu, která chrání proti žloutence typu A a B. Navíc většina zdravotních pojišťoven také na očkování proti žloutence přispívá, některé částkou až 1 500 Kč. Více informací o slevě naleznete na www.zloutenky.cz

Reklama