76c77a22e3317-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Před pár dny jí volala uplakaná maminka. Hrklo v ní, že se něco děje s tátou. Přece jen by se v jeho osmasedmdesáti letech nebylo čemu divit. A trefila se, skutečně šlo o něj. Jenže to nebylo zdraví, co v jeho případě selhalo. Mezi vzlyky mi zvládla oznámit jen to, že si táta balí kufry. Napadlo mě, že třeba jede do nemocnice, nebo že bych zapomněla na odjezd do lázni? A tak jsem skočila od auta a vydala se přímo k nim. Naštěstí nežijí na druhém konci republiky, do hodiny jsem byla na místě,“ líčí nečekaný výlet za rodiči Naďa, která cestou přemýšlela. Oč by mohlo jít. Možná se jen pohádali, běželo jí hlavou. Sice se mají rádi, ale ani jim se po tolika letech klasické manželské škorpení a hašteření nevyhýbalo.

Když dorazila na místo, srazila se s tátou v chodbě. Zrovna klečel u botníku a vyrovnával před sebou své boty. „Zeptala jsem se ho, kam se chystá, ale on jen odsekl, že už toho má dost, jeho trpělivost přetekla. Máma zase z kuchyně volala, že jí připravil hezký dárek k padesátému výročí. Po chvíli z nich konečně vypadlo, že táta mámu opouští,“ říká Naďa, která nevěřila vlastním uším. Ale pořád ještě čekala, že jde pouze o demonstrativní odchod. Jenže ne. Po půl hodině se ozval domovní zvonek a do bytu napochodovali stěhováci.

„Když jsem začala brečet i já, konečně ho to trochu obměkčilo. Utěšil mě, že se nestěhuje lán světa, ale jen na druhý konec města ke svému kamarádovi. Prý už má dost toho věčného kibicování a vychovávání, není mu pět let. A chce si ty roky života, které mu ještě zbývají, užít v klidu a pohodě,“ popisuje otcovy důvody k rozchodu Naďa s tím, že rozvádět se nechce.

„Vůbec tomu nerozumím! Co blázní, v jeho letech? A co když mu třeba za rok něco bude? Kdo se o něj bude starat? A kdo dohlédne na mámu? Takhle si mohli vypomoci jeden druhému. Strašně mě tím zklamal. Máma sice má své mouchy, ale to jen proto, že jí na něm záleží. Nechápu tohle chlapské smýšlení,“ zlobí se zklamaná dcera.

K článku se vyjádřila Bc. Karin Emily, psychoterapeutka, arteterapeutka a speciální pedagožka

Rozchod rodičů v období, ať je dítě malé či dospělé, je vždy emočně náročnou situací, která otřese naší iluzí bezpečného přístavu, kam se můžeme s důvěrou uchýlit. Přijmout důvody rozpadu rodičovského vztahu je dospělým úkolem, který vyžaduje mnoho času a ochoty jejich motivaci přijmout a ani jednoho z nich neztratit.

Mnoho dlouholetých párových vztahů, které obdivujeme, vydrželo za cenu velkých ústupků a kompromisů. Otázkou je, za jakou cenu pro každého z nich. Nechci zpochybňovat kvalitu dlouhodobých vztahů, ale bez vzájemného respektu a citové i pracovní reciprocitě se nelze vyhnout krizím a únavě a často i vyhoření. A krize v dlouholetých vztazích, pokud jsme k sobě vzájemně pravdiví, zkrátka přichází. Vyvíjíme se my sami, včetně našich potřeb. A to přináší změny.

Odpovědi pro Nadino pochopení motivace tatínka je mnohokrát vyslovené MOŽNÁ…

Našel tatínek po letech odvahu vykročit ze stereotypu, ve kterém se už dlouho necítil dobře?

Jedná se u obou partnerů o vztahové vyhoření, kterému již nemají sílu čelit?

Ovlivňuje rozhodnutí otce Nadi a možná i chování maminky, běžné změny osobnosti a chování vlivem stáří?

Těžko posoudit vztah našich rodičů, které vnímáme pouze z úrovně dítěte, byť již dospělého. Můžeme mít svůj názor, ale je třeba jejich rozhodnutí přijmout s respektem k jejich potřebám.

7085cde2ae585-obrazek.jpgBc. Karin Emily je terapeutka s psychoterapeutickým výcvikem, arteterapeutka a speciální pedagožka.

Pracuje 10 let jako psychoterapeutka pro pacienty s roztroušenou sklerózou na neurologickém oddělení FNKV Praha a vede soukromou praxi. 

Vzdělání a odbornost:
Vystudovala VŠ – obor speciální pedagogika. Pražská psychoterapeutická fakulta.
Výcvik BIG SUR s5 – skupinová forma – dynamická a hlubinně orientovaná psychoterapie (supervize Doc. MUDr. Jaroslav Skála, CSc.).
Výcvik neverbálních technik (sekce muzikoterapie, psychoterapeut. spol. ČLS) – lektor PhDr. Jitka Vodňanská (muzikoterapie, arteterapie, práce s tělem).
Výcvik vedení skupin v rámci sociálně psychologického výcviku. Supervize PhDr. Iva Veltrubská. Spoluautor metodiky k tomuto pilotnímu projektu.

Zdroj: Text byl zpracován na základě příběhu ženy, kterou redakce zná a která jej předala redakci se svolením k uveřejnění. Fotografie je pouze ilustrační a jména osob byla na žádost této konkrétní ženy pozměněna, stejně tak jako její jméno. Pokud máte příběh, který by se mohl objevit na našich stránkách, napište nám na redakce@zena-in.cz.