Počasí je čím dál horší a úměrně s tím ubývá i možností, kam vyrazit o víkendu. Naštěstí existují místa, která lze navštívit, i když je venku psí počasí. Jedním z nich je i pražské planetárium ve Stromovce, které nabízí hned několik pořadů určených rodičům i dětem, někdy již od čtyř let. 

Momentálně je to o víkendech pořad O zvědavé kometě, pohádkový i pravdivý příběh z dobrodružného života komet - cestovatelek ve vesmíru. Kromě komet poznají děti další vesmírná tělesa, která mohou vidět na obloze. Jednou za měsíc - většinou v neděli, kometu střídá Obloha pro zvídavé děti, živé vyprávění o zajímavostech noční oblohy a vesmíru, doprovázené spoustou zajímavých obrázků.

"Pohádka O zvědavé kometě je vhodná pro děti přibližně od čtyř let - uvádíme ji i jako zvláštní představení pro mateřinky. Pořad Obloha pro zvídavé děti je vhodný zhruba pro děti od sedmi let," vysvětlila Stáňa Setváková z planetária. Podle mých zkušeností zvládnou i "Oblohu" děti o něco mladší, protože pohyb slunce na obloze či fáze měsíce jsou vysvětleny a hlavně znázorněny formou přijatelnou i pro ně. Pořady trvají zhruba hodinu.

Příležitostně je doplňují také příběhy Aničky a Nebešťánka, aktuálně v prosinci a v lednu to bude Vánoční příběh. Jde o pohádkové vyprávění pro nejmenší, ve kterém se holčička Anička seznámí s malým Nebešťánkem a společně zažijí neobyčejná dobrodružství ve vesmíru. Také toto představení nabízí planetárium i pro mateřské školy.

Všechna tato představení probíhají v největším sále planetária, který se jmenuje Cosmorama. Veliký kruhový sál má průměr 23,5 m a jeho kopule je ve výšce 15 metrů. Vejde se do něj 210 diváků. Zaoblená projekční plocha nad jejich hlavami má úctyhodných 843 metrů. Složitý promítací přístroj, který má ostatně planetárium ve znaku, vytváří dojem, že se pozorovatel dívá přímo na noční oblohu, navíc nerušen světly civilizace, takže vidí mnohem více hvězd než obvykle.

Sál Cosmorama je asi nejznámější částí planetária, ale to stojí za návštěvu celé. Co je v něm k vidění dále?

Sál Starvid: v tomto novém sále uvádí planetárium pořady, které využívají především počítačové animace a virtuální realitu, včetně projekce hvězd.

Učebna: zde probíhají přednášky pro menší skupiny dětí a studentů, k dispozici je počítačová projekce a videoprojekce. Přednášky se týkají zejména ekologie a ochrany přírody, případně pokrývají složitější astronomická témata.

Malé planetárium: malé plně automatizované planetárium s unikátní kopulí o průměru přes 7 m, jejíž tvar udržuje nižší tlakem vzduchu v prostoru nad ní. V prostoru malého planetária je k vidění malá výstava hvězdářské  a promítací optiky.

Experimentální zahrada: kdo sejde po schodech dolů, narazí na shluk květin, kterým se daří evidentně dobře, ačkoli se jim nedostává slunečního svitu ani deště, navíc ani nejsou zasazené v běžné hlíně. Ovšem, právě to vše je záměr, protože zahrada ukazuje možnosti pěstování rostlin mimo běžnou půdu bez slunečního svitu. Je to vlastně součást výzkumu, směřujícího třeba k využití rostlin jakožto zdroje kyslíku při dlouhých meziplanetárních letech.

Vstupní hala: ve vstupní hale je kromě prodejny s publikacemi o astronomii, pohledy a dalšími suvenýry moc zajímavá výstava s různými interaktivními exponáty týkajícími se vesmíru a kosmonautiky, které využívají rovněž počítačové animace. Je tu i model marsovského vozítka ve skutečné velikosti.

Vstupné: 40 až 120 korun podle typu pořadu, přičemž dětské většinou stojí 40 nebo 50 korun dospělého, dítě v tom případě stojí 30 korun. Rodinná vstupenka znamená slevu 60 % ze základní ceny na každé z maximálně čtyř dětí; pro dva dospělé a dvě děti tedy vyjde celkem na 140 korun.

Kudy do planetária:

Planetárium je ve Stromovce neboli Královské oboře kousek od vstupu na holešovické Výstaviště. Nejbližší stanice metra je Nádraží Holešovice na lince C, odtud je to jednu stanici tramvají 5, 12 a 15 od zastávky Výstaviště. Otevřeno mají každý den s výjimkou pátku a státních svátků. 

Podrobný program a další infromace www.planetarium.cz

V Praze můžete hvězdy pozorovat i přímo, a to na hvězdárně v Ďáblicích, více na www.planetarium.cz/DABLICEOBS , v petřínské Štefánikově hvězdárně, o níž se můžete více dočíst zde www.observatory.cz

Další hvězdárny a planetária v Česku

  • www.planetarium.cz/odkazy.htm

                                                                 
  • Reklama