Přeji všem hezký páteční den.

 

Do mého současného městečka jsem se přistěhovala před 24mi lety. Tenkrát jsem nutně potřebovala byt a bylo mi jedno, co budu dělat. Myslím tím, jakou budu vykonávat práci. V tehdejší komunistické éře nebyl velký problém sehnat zaměstnání s bytem.

Z Olomouce jsem se přestěhovala na broumovsko, do střediskové obce. Nic tu nebylo, kino a pár hospod. Žádné kulturní vyžití, pouze lesy, kopce, skály a hlavně starostlivost místních občanů, kdo jsem, proč tu jsem, co jsem zač. Šíleně mě to ubíjelo, plakala jsem a sháněla jsem opětovně bydlení na Moravě.

Po roce přišel čas, že jsem měla 2 dekrety na byt v ruce, jeden do Brodku u Přerova a druhý do Valašského Meziříčí. Práce na dráze – pohodová, byty podle mých představ.

Dala jsem výpověď, že se budu stěhovat. Jenže přišel problém. Přednosta stanice neměl lidi. V kanclu jsme byly 4 ženy a střídaly jsme se. Jedna těhotná, druhá dostala rakovinu a já stěhování. Nechala jsem se přemluvit a zůstala jsem.

Pomalu jsem se začala smiřovat s tím, že zde zůstanu natrvalo a začala jsem se zajímat o chod naší střediskové obce.Obecní úřad byl stát ve státě, ale později přišel zlom.

Do funkce předsedy OÚ se dostala se dostala žena.  Začaly se dít neskutečné věci. Prvně se zřídilo nádherné koupaliště, na úrovni okresních měst. 3 bazény + brouzdaliště, sauna, tenisové kurty, pingpongové stoly. Paní starostka se zasadila o to, že se udělala čistička odpadních vod. Prosadila, aby se otevřel přechod s Polskem, udělala se nádherná celnice, atd… a nakonec jsme získali statut města. To bylo v 1989, po revoluci.

Chodila jsem na schůze zastupitelstva, a samozřejmě se našla spousta maloměšťáků, kteří si otvíraly pusy na paní starostku. Vadilo jim, že se zvýšilo vodné - stočné, díky čističce, a prostě spousta hloupých keců.  Město se přetvářelo k lepšímu obrazu a já jsem se začala po 7mi letech cítit dobře. V rámci neplacené brigády jsem šla pomoci s nátěrem bazénů a sauny, získávala jsem pocit, že sem patřím.

Udělalo se zde hodně, i když se časem změnilo zastupitelstvo. Nové silnice, nové nákupní středisko. Jsou zde veškeré služby, lékaři, škola, školka, jesle, knihovna, internet, nemocnice 8 km, myslím že bychom si neměli stěžovat.

Dnes, když si uvědomímm jak je zde hezky, tak už bych se nikam nestěhovala. Nádherné Javoří hory, žádné průmyslové zplodiny, Toma –kojenecká voda, nádherné Skalní město v Adršpachu, prostě je zde krásně. Už jsem zde zapustila kořeny a zvykla jsem si na místní život.

Jediné nedostatky zde jsou, že je poměrně velká nezaměstnanost a aktivity Romů, kteří kradou a rabují. Policie je vesměs dohledá, ale protože jde o nezletilé, tak si na nich nikdo nic nevezme. Letos mě vybrali 2x. Ale i s tím se musí člověk umět vyrovnat, takové případy jsou celorepublikové. Další nedostatky – skoro žádné jaro, hezké léto a brzy nastupující podzim.

Naše město se jmenuje Meziměstí a doporučuji všem, kdo má rád skály a čistou přírodu, ať si na příští rok naplánuje dovolenou na okres Náchod. Lezení po skalách, slaňování, kemp Bučnice, klášter v Broumově, koupání v Meziměstí, do Polska přechod Starostín.

Nechci tímto dělat žádnou propagaci, ale prostě – dneska jsem tu šťastná a umřu tady.

Přikládám pár fotek té přírodní krásy…

Pastel.ka


Děkujeme za nádherné vyprávnění a ještě krásnější fotky.

Z tohohle příspěvku láska k vlastnímu městu přímo čiší. A co Vy, ženy-in? Jste spokojeny s místem, kde bydlíte? Máte rády své město? Nebo ho naopak nesnášíte? Napište nám!

redakce@zena-in.cz

Reklama