5e3169dc24f29obrazek.png
Za prvé, existují bazální (také nazývané kontinuální) slzy, které pomáhají udržovat naše oči hydratované a pomáhají nám dobře a jasně vidět. Pak existují reflexní slzy, které jsou obvykle náhlé a vyvolané v reakci na nějaký druh okamžitého podráždění, jako je třeba krájení cibule nebo třeba když vám zalétne smítko do očí. A nakonec jsou to slzy emoční neboli psychické.

Ať už v reakci na smutek, hněv nebo dokonce čistou blaženost a štěstí, emoční slzy jsou jedinečným lidským zážitkem. Je to fyzický akt, kterým všichni ukazujeme a zpracováváme své emoce, ty šťastné i ty smutné.

Další zajímavostí je, že složení každého druhu slz je jiné. Například, reflexní slzy jsou téměř celé z vody, ale emocionální slzy skutečně obsahují určité hormony, které naše tělo přirozeně vylučuje v době stresu, aby pomohly obnovit jeho rovnováhu. Není to neuvěřitelné? A co víc, pláč s sebou přináší i mnoho zdravotních benefitů. Tady jsou…

Pláč pomáhá odplavovat stresové hormony z těla

Na fyzické úrovni pomáhají emocionální slzy uvolnit tělo a umožňují mu odplavit stres a následně i pocítit klid.
Američtí vědci zjistili, že emoční slzy obsahují další hormony a bílkoviny, které se v ostatních dvou typech slz vůbec nenacházejí. Emoční slzy uvolňují stresové hormony ve chvíli, kde pociťuje stres nebo jsme například naštvané. A po pláči, typicky, přichází zklidňování dechu a srdeční frekvence, což tělo dostává do uvolněnějšího biologického i emočního stavu.

Pláč nám pomáhá zpracovat naše emoce, a nakonec se uzdravit

Nikdo nechce, aby se mu v těle hromadily intenzivní emoce jako je stres, smutek, hněv nebo třeba deprese. Pláč pomáhá tyto stavy léčit a zpracovávat.
Pokud jste někdy své emoce potlačovaly příliš dlouho, pak víte, jak strašné to je, když se vše nakonec, a nevyhnutelně, „přelije“ a dostane se napovrch. Pláč v tomto případě vnímejte jako fyzickou detoxikaci.

Pláč uvolňuje endorfiny v těle

Současně se stresovými hormony se díky pláči z těla uvolňují i hormony, které jsou pro tělo prospěšné – endorfiny. Díky těmto hormonům dochází v blaženým pocitům a vy se díky nim po pláči můžete cítit jako po pořádném fyzickém výkonu. Emoční slzy kromě toho ulevují od bolesti a umí dokonce zlepšit náladu.

Pláč funguje jako pouto s ostatními

Možná si myslíte opak, ale experti se shodli na tom, že díky pláči se s jinými lidmi cítíme být blíž. Pláč funguje jako neverbální komunikace s ostatními.
Ze všech teorií o tom, proč lidé pláčou, je nejvíce přijímaná skutečnost, že jde o způsob, jak posílit naši schopnost komunikace na pokročilé úrovni. Pomáhá nám sdělovat naši touhu po pomoci, spojení nebo sdílet momenty s ostatními, ať už je to smutek nebo radost.

Také si přečtěte: