placenta

Ne nadarmo se říká, že placenta je nejdůležitějším společným orgánem matky a vyvíjejícího se plodu. Placenta zajišťuje dítěti dostatečný přísun kyslíku a živin a dokáže také zabránit vstupu škodlivin do jeho krve. Slouží i jako zdroj hormonů nezbytných pro udržení těhotenství. Pojďme si o tomto zázračném orgánu povědět něco víc.

Co je to placenta?

Placenta je složitý propletenec krevních cév ve tvaru kruhovitého nebo oválného disku, který je upnut na zadní stěnu děložní dutiny.  Zhruba u 0,5 % těhotných žen se v termínu porodu nachází v dolní části, pak hovoříme o tzv. vcestném lůžku překrývajícím vnitřní branku. Nejčastěji tato situace nastává u dvojčat, vícerodiček, starších žen a po předchozím císařském řezu.

Placenta tvoří jediné spojení mezi plodovou dutinou a tělem matky. Skládá se ze dvou částí – mateřské a plodové. Funkce obou částí jsou propojeny. V prvních měsících těhotenství její váha převyšuje váhu plodu, zhruba ve čtvrtém měsíci se hmotnosti vyrovnají a od té chvíle až do porodu se placenta v růstu opožďuje. Během celého těhotenství zabírá 20 až 30 procent dělohy. Po porodu mívá průměr 15 až 20 centimetrů, výška uprostřed bývá 2 až 3 cm a její váha je 500 až 600 gramů, tedy šestina hmotnosti plodu. Z těla obvykle odchází 5 až 15 minut po vypuzení plodu.

Jaké jsou funkce placenty?

Placenta má funkci především ochrannou a vyživující. Plodu zajišťuje dostatečný přísun kyslíku a živin. Dodává mu cukry, aminokyseliny, vitaminy, minerály a stopové prvky. Má také schopnost zčásti zabránit vstupu mikroorganismů a škodlivin do krevního oběhu plodu. Přesto je třeba snažit se žít co nejzdravěji, neboť mnoho škodlivin (cigaretový kouř, škodliviny ze znečištěného ovzduší, léky) se často dostane až k plodu, jemuž mohou uškodit.

Jak bylo v úvodu řečeno, placenta také slouží jako zdroj hormonů nezbytných pro udržení těhotenství (gestageny, hCG, HPL).  Neméně důležitý je význam imunologický, díky placentě totiž imunitní systém matky nenapadá plod, který je imunologicky cizím tělesem. Podle všeho se také podílí na spuštění porodu, i když ještě není přesně známo jak.

Jaké jsou možné komplikace?

Problémy mohou nastat ve chvíli, kdy je placenta malá, špatně umístěná, nedostatečně se vyvíjí cévy v placentě či zanikají již během těhotenství. Občas dochází také k infekci placenty.

Pokud se placenta nachází v dolní části dělohy a leží v cestě vstupující hlavičce (od toho název vcestná), nemůže nastat normální porod a plod se uchýlí do příčné polohy. Těhotenství při tomto uložení placenty bývá ukončeno císařským řezem. S jistotou vcestnou placentu odhalí ultrazvukové vyšetření včetně vyšetření vaginální sondou.

Placenta má životnost přibližně 40 týdnů – po dobu trvání těhotenství. Ke konci svého života ale stárne a snižuje se také její schopnost dodávat výživu. Někdy k tomuto stárnutí ale dojde mnohem dříve. Pokud je malá placenta, nedostatečně se vyvíjí (nebo zanikají) cévy, nefunguje-li placenta dostatečně, nebo předčasně „zestárla“, konečné důsledky jsou stejné – plodu se nedostává tolik živin, kolik by potřeboval, růst plodu se zpožďuje a jeho hmotnost je nižší. Pokud je diagnostikováno zpomalení růstu plodu, což lze zjistit při běžném ultrazvukovém vyšetření, mělo by následovat vyšetření placentárních funkcí při hospitalizaci a zahájena následná léčba.

Ženy s nedostatečným růstem plodu, preeklampsií (onemocnění typické vysokým tlakem, otoky a bílkovinou v moči), zvýšeným krevním tlakem, vícečetným těhotenstvím a kuřačky se občas potýkají s předčasným „uvolněním“ placenty před začátkem nebo v průběhu porodu. To může způsobit krvácení mezi placentu a děložní sval. Silné krvácení dokonce může ohrozit plod na životě.

Mezi nejčastější příčiny spontánního potratu nebo předčasného porodu před 30 týdnem těhotenství bývá zánět placenty. Tento zánět způsobuje předčasný odtok plodové vody. Při dlouhodobém trvání zánětu může být infikován i plod a to po polknutí infikované plodové vody, které se mu následně dostane do plic. Vzniká tak pneumonie (zánět plic) a často také sepse (otrava krve) plodu.

Naštěstí pro všechny těhulky lze tyto zmíněné komplikace odhalit včas a včas je začít léčit. Předpokladem však jsou poctivé návštěvy lékaře.

Pokud se na porodní sál teprve chystáte, máme pro vás ještě jednu, bohužel neověřenou informaci. Říká se, že má-li dítě po porodu na hlavě alespoň kousek placenty, bude mít šťastný život.

Myslíte, že na tomto rčení bude trocha pravdy?

Reklama