cra.jpg
Foto: Shutterstock

Nový výzkum pod záštitou dánské univerzity Aarhus se zabýval tím, co lze chápat jako normální pláč u novorozenců. Vědci shromáždili data od rodičů ze sedmnácti různých zemí a jejich vyhodnocením zpochybnili některá dřívější tvrzení a také takzvanou křivku pláče. Křivka pláče z roku 1962 tvrdí, že míra a četnost pláče u dětí narůstá do šestého týdne, kdy dosahuje vrcholu. Ke konci druhého měsíce života se podle ní množství pláče radikálně snižuje a po ukončení třetího měsíce už děti pláčou o dost méně. Z toho by tedy mnoho rodičů mohlo získat dojem, že pokud jejich miminko hodně pláče i po třech měsících, je s ním něco v nepořádku.

Výzkumný tým dánské univerzity ovšem tvrdí, že i po šesti měsících je pláč výraznou součástí repertoáru kojenců. Po čtvrtém týdnu života sice zaznamenali určitý pokles v četnosti pláče, ale rozhodně není tak razantní jako v případě původní křivky.

Rodiče by měli mít na paměti, že pláč je zcela normálním projevem a hlavním komunikačním prostředkem dítěte a že všechny děti pláčou. Nejčastěji tím rodičům sdělují, že mají hlad, potřebují pozornost, jsou unavené, chtějí přebalit, je jim teplo/zima apod. Za normální je považován pláč, který denně netrvá déle než 3 hodiny.  

Nadměrný pláč je takový, který trvá déle než tři hodiny denně, více než tři dny v týdnu a je mnohdy spojený s novorozeneckou kolikou. Ta v prvních šesti týdnech postihuje 17 až 26 % kojenců. Obvykle se pláč vyznačuje tím, že na chvilku ustane a potom se zase spustí. Pláč může mít samozřejmě i příčiny, které vyžadují lékařskou pomoc. Podle studie zveřejněné v PLOS One se to ovšem týká méně než 5 % kojenců. Zpozorněte v případě, že miminko nemůžete za žádnou cenu několik hodin uklidnit a také pokud pláč zní jinak, než jste byli zatím zvyklí. Určitě také zkontrolujte, jestli nemá teplotu apod. Rozhodně není ostuda vyhledat lékaře pokaždé, když si nebudete pláčem svého miminka jistí, ale ani není potřeba hned přehnaně panikařit.

Znakem toho, že něco není v pořádku, je mnohdy opačné chování. Tedy situace, kdy miminko celý den leží v postýlce, nevydá ani hlásku, je apatické apod.

Způsobů, jak uklidnit plačící miminko, je celá řada. Někdy pomáhá pevné objetí, zavinovačka, masáž, zvuky apod. Jsou také situace, kdy se můžete přetrhnout, ale prostě nic nezabírá. A i s tím je během rodičovství potřeba počítat.

O jednu ze svých osvědčených metod, jak plačící dítě utišit, se s veřejností podělil také pediatr Robert Hamilton, který na videu ukazuje uklidnění pomocí speciálního úchopu. 


Zdroje: YouTube Robert Hamilton, Science Daily, PLOS One, Child Development, Pediatrie pro praxi, Wikipedia

Čtěte také:

Reklama