„Často za mnou chodí lidé, kteří sice o svou pleť poměrně dost pečují, ale přesto pociťují právě takové problémy jako Hanka. Ptají, se co mají dělat. Vždycky jim k jejich velkému překvapení říkám, že mají ubrat, zklidnit se, zbavit se stresů,“ říká kosmetička Karin Trudáková z kosmetického salonu Silhouette ve Vodičkově ulici v Praze. Podle ní je pleť tím nejlepším detektorem našeho psychického stavu. A nemůžeme si myslet, že ji ošálíme všelijakými vodičkami, maskami a kúrami. Pokud se nám nepodaří trochu zvolnit životní tempo a zlepšit životosprávu, všechny naše snahy budou zbytečné. A peníze utracené za kosmetické preparáty jsme mohli klidně hodit do kanálu. Jme-li ve stresu, vylučuje naše tělo antistresory, které ovlivňují tvorbu mazu v kůži. To způsobuje, že se naše pleť zanítí a vytváří právě takové vřídky, jaké popisuje Hanka. Pro boj s tímto problémem je nejdříve nutné zjistit, co děláme špatně.

Naše pleť se nám „mstí“ především za to, že
- jíme nepravidelně a ještě ke všemu taková jídla, která nesvědčí nejen žaludku, ale ani naší kráse (smažená a ostrá jídla, fast food, hodně solených potravin a uzenin, sladkosti, kafe, kola, alkohol a podobně)
- chodíme pozdě spát (ani práce, ani flámování by nás neměly odradit od pořádné porce ozdravného a zkrášlujícího spánku)
- pořád někde sedíme, nehýbeme se a když říkáme, že jdeme na vzduch, myslíme tím jít si dát cigaretu na balkon vedoucí na rušnou ulici plnou aut
- pracujeme moc, neodpočíváme, jsme neustále ve stresu, nestíháme


Co tedy dělat?
Zkuste například aplikovat protistresové desatero MUDr. J. Cimického, které nám prozradil minulý týden v on-line rozhovoru. Naučte se na chvíli vypnout, udělejte si chvilku jen pro sebe, relaxujte, meditujte, rozjímejte, jezte pravidelněji a zdravěji, hodně pijte (vodu!) a dobře spěte… a samozřejmě také umírněně pečujte o svou pleť.

Máte také nějaký kosmetický problém? Chcete se Karin na něco zeptat? Napište do redakce!