„Děti jsou velmi senzitivní bytosti a poměrně rychle přejímají návyky dospělých, a to jak ty dobré, tak bohužel i ty špatné. Například pokud my dospělí nejíme zeleninu, tak jen těžko můžeme očekávat, že ji náš potomek bude s nadšením konzumovat. Stejně tak, pokud k snídani pravidelně jíme sladké pečivo, tak nemůže čekat, že naše děti budou jíst celozrnné pečivo s nízkotučným sýrem a zeleninou. Proto nás nemůže překvapit, že pouze 5 procent dotázaných ví, co přesně znamená pojem zdravá strava,“ vysvětluje MUDr. Jitka Housová, Ph.D. z III. Interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze. 

Správný stravovací režim
Je to tři až pět jídel denně. Řada dětí, a dospělých také, ovšem podceňuje snídaně, a čtvrtina dětí je zcela vynechává. Pokud snídají, jedná se zejména o housky, rohlíky, chléb nebo celozrnné pečivo, mléčné výrobky a dále perníky, sušenky a sladké pečivo. Na svačiny zapomíná 10 procent školáků. Na obědy chodí tři čtvrtiny dětí do školních jídelen, ostatní odmítají stravování ve školní jídelně ze dvou důvodů – buď jim místní jídlo nechutná, nebo na ně čeká oběd doma.

Co by děti rády ve školních jídelnách
Nejčastěji by chtěly hranolky, sladká jídla, čínskou kuchyni, kečup a tatarskou omáčku jako ochucovadla. Děti také postrádají větší pestrost v nabídce pokrmů, stěžují si na nedostatek zeleniny a řada připomínek směřovala k nevyhovující nabídce nápojů.

Děti vědí, že mají nadváhu
Průzkum také zjistil, že celá čtvrtina dětí má pocit, že trpí nadváhou nebo obezitou, přičemž
32 procent dotázaných školáků někdy drželo, drží nebo se chystá držet nějakou dietu.

Držely vaše děti někdy nějakou dietu? Dbáte na správný stravovací režim? Kolikrát měsíčně jí vaše děti hranolky?

Reklama