Po chvalozpěvu na víno tu mám i chvalozpěv na pivo. Také pivo totiž našemu zdraví pomáhá – tedy samozřejmě při rozumné konzumaci...

„Porovnávali jsme 22 tuzemských a 16 zahraničních piv, ve kterých jsme analyzovali vitamíny skupiny B, polyfenolové látky, fytoestrogeny, sacharidy a vlákninu. Ve všech sledovaných parametrech bylo možno české pivo odlišit, množství sledovaných benefitních látek bylo obecně vyšší. Například vitamínu B6 obsahuje až o 45 % více, vitamínu B1 o 30 % více a fytoestrogenů o 55 % více,“ informuje nás RNDr. Karel Kosař, Csc. z Výzkumného ústavu pivovarského a sladřského.

pivo

Pro ženy se doporučuje konzumace asi 0,3 až 0,5 litrů piva desítky denně. A jaké že prospěšné látky pivo tedy obsahuje?

Co je v pivu a pomáhá nám

  • Asi 30 prospěšných minerálních látek, jmenovitě například: sodík,draslík, vápník, hořčík, selena křemík, dále pak chróm.
  • Vitamíny, a to zejména všechnyvitamíny skupiny B- pyridoxin, riboflavin, kyselina pantothenová, thiamin, biotin, niacin...
  • Obsahuje také kyselinu listovou.
  • Polyfenolysnižují riziko srdečních a cévních onemocnění, rakoviny střev, prsu a dělohy.
  • Alkohola chmelové látkyzpomalují uvolňování vápníku z kostí a pomáhají tak proti osteoporóze. Hořké chmelové látky dále podporují trávení. Jsou zásadité a udržují při jídle pH v rovnováze.
  • Fytoestrogenypříznivě ovlivňují aktuální klimakterické změny.

Informačním zdrojem mi byly články...

Téma dne 5. září 2013: Pivo, nebo víno

  • Jste pivařka, nebo vinařka?
  • A dokážete svůj vztah k těmto dvěma mokům popsat?

pivoToto téma je pojaté trochu jinak, než jste byly doposud zvyklé. Jeho stěžejní část bude sice postavena na čtenářských příspěvcích, ale ty vyjdou během dne jen 4. Posílat příspěvky můžete 5.9.2013 na e-mailovou adresu redakce do 12.30 hodin. Příspěvky, které přijdou později už nemají šanci na uveřejnění, byť by byly sebelepší. A proč tohle omezení?

Celé dopoledne budou vycházet redakční novinky, ve kterých se budou k tématu vyjadřovat osobnosti a odborníci. Krom nich budeme vydávat i novinky z aktuálního dění.

Odpoledne pak z příchozích čtenářských příspěvků vybereme 4 nejlepší a ty postupně uveřejníme (cca ve 13.30, 14.00, 14.30 a 15.00). Jakmile budou uveřejněny všechny čtyři, vydáme anketu (odhadem v 15.10), ve které budete mít přesně hodinu na to, abyste rozhodly, který z uveřejněných příspěvků je nejlepší a zaslouží si dárek. Jakmile tato dramatická hodina skončí, skončí i téma a bude následovat vyhlášení.

Doufáme, že vás tahle změna v editaci bude bavit!

A o jaký dárek budete takto soutěžit? Myslím, že je vhodný pro pivařku i pro vinařku, ale vzhledem k jeho křehkosti by bylo dobré, dojít si pro něj do redakce (to se pak ještě s výherkyní domluvíme). No, zasláním příspěvku každopádně souhlasíte s tím, že vám bude výhra doručena s rizikem poštovního rozbití. Cena totiž je: šest piv Gambrinus s příchutěmi a dvě krásné skeleničky na šampaňské.

 

Reklama