Dařbuján a Pandrhola
Pamatujete, jak paní Pandrholová ve filmu Dařbuján a Pandrhola léčila manželova bolavá záda teplým mlátem. On to vůbec nebyl nesmysl. Něco podobného totiž můžete zažít i dnes v lázních. Připraví vám obklad ze sladového květu – tedy mláta, který má vynikající účinky. Na tělo se přikládá při teplotě 38 až 42 stupňů Celsia.

Pivní koupel je obřad
Nemyslete si ale, že si prostě napustíte z kohoutku plnou vanu piva, a ještě si budete moct vybrat, jestli to bude desítka nebo dvanáctka. Tak to tedy opravdu není. Pivní koupel je obřad, skoro až alchymistický obřad a pro člověka, který si chce tuhle osvěžující relaxační koupel dopřát, je to výjimečný zážitek.
Do titanovo-nerezové vany se napustí 55 litrů nikoli piva, ale pramenité vody, stejné množství minerální vody il-sano a přidá se pět litrů (a teď přišlo na řadu) piva, je ale speciálně připravené a je černé. Vznikne tak uhličitá koupel s teplotou 34 stupňů Celsia, do které se ještě přidá nadrobno drcený chmel a dávka živých kultur pivovarských kvasnic. Člověk zůstane ponořený do syté, karamelově zbarvené koupele přibližně dvacet minut.

Jak si užíváte
Jste optimálně ponořeni do lázně, pomalu se začínáte uvolňovat, příznivá teplota vody způsobí mírné a postupné zvýšení srdeční činnosti a aktivaci krevního oběhu v celé cévní soustavě. Lázeň prohřeje pokožku a uvolní póry kůže, kterými se při mírném pocení odplavují z podkoží škodlivé látky.
Směs drcených bylin působí jako očistný peeling odstraňující z těla unavené části kůže. Pivní kvasnice předávají pokožce celou řadu vitaminů B, proteiny, sacharidy a přispívají k celkovému zvláčnění a regeneraci pokožky. V minerální vodě il-sano, v níž jsou obsažené mnohačetné uhličité bublinky, ulpívají na kůži a jemně uklidňují prohřátý povrch těla a umožňují účinnou relaxaci v jemně perlivé lázni.
A ještě něco, samozřejmě sklenice piva. Nezapomněla jsem. Pro zvýšení účinku koupele a umocnění relaxačního zážitku je hostům doporučena sklenice jedinečného nepasterovaného ležáku obsahujícího živé kultury kvasnic, příznivě působících v celém trávicím traktu. A sotva ji stačíte vypít, dvacet minut je fuč a vám je skvěle.

Z vany neupíjet
Na to zapomeňte. Upíjení z vany není opravdu příliš rozumné ani pro skalní pivaře. Lázeňské pivo totiž není vhodné ani svojí teplotou, ale ani složením. Oproti běžnému pivu je totiž nízkoalkoholické, nefiltrované a nepasterované. Navíc má vysoký obsah minerálních a přírodních látek i živných kultur. Po koupeli ve zdejších lázních se nesprchujeme alespoň následující čtyři hodiny. A nemějte obavy, díky vhodnému složení koupele nelepíte.

Doma ne
Určitě pivní lázeň doma nezkoušejte, věřte tomu, že i kdybyste si do své domácí vany nalili 5 litrů ohřátého konzumního piva a napustili si vodu, nebude to fungovat. Nedocílíte kýženého zdravotního efektu a budete velmi nepříjemně lepit.

Relaxace po koupeli
Fáze uklidnění nastává hned po koupeli a také dokonalého opečovávání. Jste zabaleni do prostěradla a deky z ovčího rouna, uloženi na lůžko a při tlumeném osvětlení a příjemné hudbě si relaxujete. Prohřáté tělo dokončuje fázi pocení, srdeční činnost se zklidňuje, dochází k pozvolnému poklesu krevního tlaku, uvolnění svalů a obnově tělesné energie. Očištěná a skutečně omlazená pokožka přijímá účinné prospěšné látky, které po koupeli na pokožce ulpěly a postupně se vstřebávají póry do podkoží.

Pocity
Tak si to představte, pořád se o vás stará příjemná lázeňská paní. A když pomineme příznivý vliv pivních lázní na krevní oběh, klouby a pokožku, pak si vychutnáváte jedinečnou relaxaci. Pro partnery je jistě hodně zajímavá dvojvana, ve které sedíte proti sobě. Relaxovat ve dvou není vůbec špatný nápad. Svaly a klouby jsou po pivní lázni optimálně prohřáté a pro docílení skutečně omlazovacího efektu přijde na řadu částečná masáž zaměřená na unavené problémové partie těla anebo si můžete objednat celkovou masáž, která uvolní svalové napětí.

Tak co, naladila jsem vás? Máte chuť do pivní lázně? Anebo jste už tuhle jedinečnou lázeňskou kúru třeba v Chodové Plané, kde ji už několik let používají, zkusila? A co takhle trochu hříšné myšlenky, nenapadají vás? Bude Valentýn…

Reklama