Pivo, víno, káva i ořechy ohrožují mužskou plodnost. Obsahují totiž velké množství látek, které jsou spojovány s mužskou neplodností. Jsou napěchovány fytoestrogeny, přírodními rostlinnými látkami, které vědci spojují se sníženým počtem spermií.

 

Zvláště nebezpečné pro chlapíky aspirující na roli otce jsou instantní káva, para ořechy, buráky, tmavé pivo a červené víno. K tomuto závěru dospěla studie vypracovaná Radou pro lékařský výzkum v britském Cambridgi.

 

Výzkum podle doktora Guntera Kuhnleho ukázal, že fytoestrogeny se vyskytují ve více

potravinách a nápojích, než se vědci dříve domnívali. „Shromážděné informace nám umožnily sestavit přesnou tabulku, která ukazuje, které potraviny obsahují nejvíce fytoestrogenů," dodal Kuhnle, člen výzkumné skupiny v Cambridgi, která studii připravila.

 

Jak uvádí list Daily Mail, tyto látky byly už dříve spojovány s neplodností u skotu. Další studie, zveřejněná před pár měsíci, zase ukázala na spojitost mezi sójou a sníženou kvalitou spermatu, která u mužů působí potíže s plodností. Vědci se domnívají, že za to mohou fytoestrogeny zvané isoflavony, jež mají podobný účinek jako ženský pohlavní hormon estrogen.

 

„Sestavili jsme přehled potravin, které obsahují vysoké množství fytoestrogenů. Takže se můžete podívat na následky dlouhodobého působení a pokusit se zjistit, jaké množství těchto látek je pro lidi bezpečné," říká doktor Kuhnle.

Reklama