Pracovníci nového výzkumu Výzkumného centra pro výživu během stárnutí Tuftsovy univerzity v Bostonu tentokrát zaměřili svou pozornost na konzumaci vína a piva. A jejich závěr? V rozumném množství tyto nápoje posilují kosti.

Výzkum se zaměřil na muže a ženy po šedesátce. A výsledky bádání hovoří jasně - pravidelný příjem alkoholu v rozumném množství vede k větší hustotě kostí. Budete-li si pravidelně dopřávat skleničku vína nebo jedno až dvě piva, činíte své opěrné soustavě dobrou službu.

Ovšem bylo také dokázáno, že konzumace větší dávky (nejen) těchto alkoholických nápojů kosti naopak oslabuje. „Nikdo by neměl spoléhat pouze na alkohol, pokud chce dosáhnout vyšší hustoty svých kostí,“ vzkazují autoři výzkumu.

Viděli jsme silnější spojení mezi vyšší BMD (hustota kostí) a pijáky piva, kterými byli většinou muži, a konzumenty vína, kterými byly převážně ženy, v porovnání s abstinenty,“ vysvětlila počátky studie Katherine Tuckerová, ředitelka epidemiologického výzkumného programu na univerzitě.

Podle jiného výzkumu Tuckerové snižuje hustotu kostí kromě nadměrného množství alkoholu také konzumace sycených kolových nápojů. Tento účinek byl však prokázán pouze u žen.

Jak jste na tom s pitím vína a piva?

Reklama