pivo-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

U Pinkasů
A začneme v centru a samozřejmě proslulou klasikou všech klasik. Jedná se o velmi známou hospůdku, která je poutním místem všech pravověrných pivařů od nás v zahraničí. Pokud toužíte po typické české hospůdce, rozhodně nebudete zklamáni. Naleznete ji nedaleko Václavského náměstí, přesněji na adrese Jungmannovo náměstí, Praha 1. Rozhodně doporučujeme udělat rezervaci předem, jelikož je tento lokál značně vytížený. Může se ovšem pochlubit velkou kapacitou prostorů a proto máte šanci tu a tam chytit místo i takříkajíc na blind.

„Píše se rok 1843. Pan Jakub Pinkas, krejčí šijící mj. kněžská roucha pro františkánský klášter, se doslýchá o novém pivu, které právě začali vařit v Měšťanském pivovaru v Plzni. Dohodne se se svým přítelem formanem Martinem Salzmannem a ten mu přiváží 8. 4. 1843 dvě vědra toho nového plzeňského piva. Čím to, že je pivo tak odlišné od těch do té doby vyráběných piv? Je vyráběno novou metodou – a to metodou spodního kvašení, která dává pivu zcela nový charakter i vzhled. Jakub Pinkas byl krásou a zajímavostí nového plzeňského piva tak okouzlen, že jej dal ochutnat svým přátelům z řad ctihodných Pražanů a též všem fiakristům, jejichž štafl se nacházel na dnešním Jungmannově náměstí. A jelikož ti byli všichni okouzleni stejně jako Pinkas a chtěli spolu s dalšími a dalšími ochutnávat znovu a znovu, pověsil záhy Jakub Pinkas krejčovskou živnost na hřebík, stal se hostinským a založil tak tradici nejslavnější staročeské hospody U Pinkasů,“ Tak hovoří citace z historie přímo na oficiálních stránkách. Dnes si zde pochutnáte na Plzeňském prazdroji či na černém pivu Kozel. V nabídce naleznete samozřejmě i pivo nealkoholické.
 
U Kruhu
Jen kousek od zmíněných Pinkasů, v ulici Palackého naleznete od pohledu nenápadnou pivnici U Kruhu. Pokud zavítáte, budete rozhodně příjemně překvapeni. Jedná se o klasickou staročeskou hospůdku s prvotřídním pivem – plzeňské, černý Kozel a rovněž točený Birrel. Na zdi tu naleznete zmínku o tom, že měl podnik v oblibě i první prezident České republiky Václav Havel. Zahrádka se nachází ve vnitrobloku a v zimních měsících disponuje ohřívacími lampami. Pokud se řadíte mezi pejskaře, hospoda U Kruhu si zakládá na přátelské přístupu k vašim psům, kteří jsou vítáni nejen na zahrádce, ale také uvnitř. Pokud vás ani příjemný interiér nezláká k posezení, obsluha vám ráda poskytne zlatavý mok takzvaně „to go“ tedy s sebou.

U Olmerů
Malebná hospoda s nádechem retro interiéru a také rozlehlou zahrádkou se nachází jen pár kroků od Albertova na Praze 2. Konkrétně mezi Albertovem a Vyšehradem. Dáte-li se tu do řeči s některým z místních štamgastů, rád vám povypráví o tom, kterak tu začínala sametová revoluce i o celé minulosti tohoto podniku. „Jsme tu od roku 1885. A od těch dob se změnily režimy, tvář Prahy, ale historie U Olmerů se píše stále dál," hlásá oficiální Instagram podniku.

Ve vzpomínkách se při překročení prahu přenesete do devadesátých let, kdy byl natočen první český sitcom Hospoda. Na čepu mají pro zákazníky vždy Plzeňský prazdroj, pivo Polička, Budějovický Budvar, ALE pivo Šepťák, pardubickou desítku a speciály v podobně německého pšeničného piva a polotmavé Březí kozy. Na své si tu přijde skutečně každý. Vzhledem k velké návštěvnosti mají všechna piva vysokou výtoč a o jejich kvalitu je tu perfektně postaráno. I přesto, že se podnik nachází prakticky u centra města, jsou ceny velice příznivé. A pokud by vám snad po pár žejdlíkách vyhládlo, můžete ochutnat místní specialitu zvanou pinsa. Jedná se o pizzu oválného tvaru, která se může pochlubit lepší stravitelností. Její těsto je totiž z rýžové a sójové mouky.
 
Nad Viktorkou
Přesuneme se z centra na Žižkov. Název hospody může být trochu zavádějící, ale ujišťujeme vás, že se nejedná o žádný podnik fanoušků fotbalu. Naopak se zde schází mladí a progresivní umělci, studenti uměleckých škol a hudebníci. Součástí lokálu je také hudební sál, kde si kromě piva můžete vychutnat i kvalitní koncerty začínajících umělců. Hraje se tu vše od jazzu až po punkrock. Ve výčepu na vás čeká nejen tradičně plzeňské pivo, ale také Gambrinus. Pokud rádi ušetříte a přesto nechcete slevit z kvality a libujete si v undergroundovém prostředí, je podnik Nad Viktorkou to pravé pro vás.

Zdroj: Instagram a oficiální stránky podniků, autorka článku, Web České hospůdky, Prague here

Reklama