OBIVoda je nedílnou součástí každé buňky, základem veškerého života na Zemi. Stejně jako každý živý organismus se bez dostatečného příjmu „tekutin“ neobejdou ani rostliny. V parných letních dnech se již nemohou spoléhat pouze na zdroje přírodní vláhy, proto je potřeba se o jejich „pitný režim“ postarat. Můžeme přitom využít konví, kropicích hadic nebo automatických zavlažovacích systémů, které zajistí vláhu i v době, kdy se o zalévání nemůžete sami postarat.

Šetřete svá záda, čas i energii

OBIKonve plné vody a běhání s nimi k záhonku a zpět a bolavá záda už nejsou jedinou možností, jak se postarat o to, aby měla zahrada dostatečné množství vláhy. Dnes již existují mnohem sofistikovanější možnosti, jak si pravidelné zavlažování zahrady usnadnit. Mezi ně patří kropicí hadice, které jsou k mání s rozstřikovacími pistolemi, které umožňují dávkovat vodu hned několika různými způsoby- silnou tryskou, sprchou nebo mlhovinou. Pokud se bojíte, že taháním hadice po zahradě rostlinky poničíte, pořiďte si navíjecí vozík na hadice, pomocí kterého bude zalévání jednodušší a pohodlnější.

Zavlažujte chytře a efektivně

Ještě předtím, než začnete s výsadbou, je dobré využít již několika potvrzených postřehů, které vám významně usnadní zalévání zahrady. Poloha záhonku i sklon zahrady totiž výrazně ovlivňují schopnost půdy udržet v zemi vláhu.

  • Zahradu uspořádejte. Rozmyslete si, jaké rostliny chcete do zahrady posadit a přizpůsobte rozmístění jejich potřebám. Suchomilné rostliny vysázejte na suchá místa, vlhkomilné rostliny zase na místa vlhká.
  • OBIVyužijte dešťovou vodu. V místech, kde se zahrada svažuje, bude půda vlhčí než v těch výše položených. Navíc ji můžete zachytávat do sudu a následně využít pro zavlažování- další typ, jak zalévat úsporněji.
  • Použijte mulč. Během letních horkých dní se voda rychle vypařuje, můžete však využít tento organický materiál, který zabraňuje vypařování a nadměrným ztrátám vlhkosti z půdy a navíc zamezuje růstu plevele.
  • Kvalitní a na humus bohatá půda dokáže udržet daleko více vlhkosti než půda chudá na humus.

Výběr zavlažovacího systému

Na menší plochy trávníků, záhonků nebo bylinek se hodí mobilní, tzv. nadzemní závlahy. Své uplatnění najdou však i v dalších částech zahrady u květin nebo zeleniny. Pro zalévání květinových truhlíků, skleníků a zeleninových záhonů je vhodná i závlaha kapková. Její jemně perforovaná hadice umožňuje přesné zavlažování rostlin s odlišnou potřebou vody. Moderním doplňkem k systémovému zavlažování je tlaková regulace nebo dávkovač hnojiva.

Využít lze také kruhových a čtvercových rozstřikovačů. Velmi zajímavou inovací jsou rozprašovače určené pro zalévání zcela nepravidelného terénu. Přístroj nestříká jen v kruhu o stejném poloměru, ale vysouvá se podle potřeby z podzemí. Nastavit ho lze až na 50 obrysových bodů, a pak proud vody přesně kopíruje celou vaši zahradu.

OBINa větší a členitější plochy se nejčastěji používá podzemní závlaha. Díky moderní spojovací technice se velmi snadno instaluje, pouze spojujete jednotlivé části k sobě. Jednou z novinek je skryté zavlažování 2v1, které se umisťuje do zahradního obrubníku. Nejenže rostliny zásobuje vodou, ale dokáže i esteticky oddělit okrasné části zahrady od užitkových. Hodí se zejména do skleníků, záhonů nebo na skalky.

Nejenže se o některé zavlažovací systémy nemusíte během roku téměr starat, existují i takové, které nejsou ani vidět. Taková zařízení jsou uložena natrvalo pod povrchem země v hloubce 25 - 40 cm.

Vodní hodiny myslí za vás

Nejenže jsou zavlažovací systémy úsporné a ušetří vám zbytečné náklady na vody a energii, ale jejich použití je navíc pohodlné, protože kropí přesně tam, kde je potřeba. Vaším úkolem je pouze otočit kouhoutek a nechat zařízení zalévat za vás. Pokud si k systému pořídíte navíc vodní hodiny, i tato „práce“ vám odpadá. Na elektronickém vodním časovači pouze nastavíte den, hodinu a čas, jak dlouho si přejete, aby byla vaše zahrada kropena a o pravidelné zavlažování se již nemusíte déle starat a vy tak můžete v klidu vyrazit třeba na dovolenou.

Zalévat přes den? Chyba!

Zdá se vám, že během horkých letních měsíců rostlinky na zahradě přímo prahnou po poledním pokropení? Nenechte se mýlit. Zalévání během dne, když jsou sluneční paprsky nanejvýš agresivní, vaší zahradní vegetaci pouze ublíží. Zahradu zalévejte proto vždy pouze ráno a večer, kdy slunce tolik nepálí.

OBITip odborníka:
„Malé kapky vody fungují na ostrém slunci jako lupa a při jejich dopadu na zelené listy by je mohly dokonce spálit a vytvořit hnědé skvrny! Další věc, která rostlinám uleví, je časté kypření půdy. Bude tak schopna absorbovat a udržet větší množství vláhy,“ vysvětluje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama