Pitná voda z vodovodu je ideálním a nejlépe dostupným zdrojem tekutin a má blahodárné účinky na lidský organismus. Napomáhá regulovat tělesnou teplotu, rozvádět živiny prostřednictvím krve do všech potřebných částí těla, zbavovat se škodlivých látek a stabilizovat střevní mikroflóru.

Dále má pozitivní vliv na správnou činnost ledvin a pomáhá utvářet zdravou pleť. A v neposlední řadě dostatečná hydratace celkově přispívá k fyzické a psychické rovnováze těla. I navzdory zjevným výhodám, které dostatečný pitný režim přináší, zůstává jeho dodržování stálým problémem jak u dospělých, tak u dětí.

sodastream

MUDr. Zlatko Marinov, přední dětský obezitolog, popisuje problémy spojené s pitným režimem u dětí: „Při průzkumech stravovacích zvyklostí u dětí je opakovaně zjišťován nedostatečný pitný režim. Je proto velmi potřebné příjem vhodných tekutin u dětí a dospívajících podporovat. Denní potřeba tekutin u dětí a dospívajících se s věkem mění. Příjem tekutin je třeba rozložit do celého dne.“

Věková kategorie 4–8 let by měla denně přijmout více než 1,5 l tekutin, ve věku 9–13 let okolo 2 l tekutin denně. Od 14 let věku jsou děti z hlediska potřeby tekutin považovány za dospělé a potřebují dle tělesné hmotnosti cca 2,45 – 2,8 litru tekutin denně. Uvedené množství tekutin ale zahrnuje i tekutiny obsažené v potravinách, vysvětluje dále MUDr. Marinov.

sodastream

Voda nemusí být nudná

Voda však rozhodně nemusí znamenat pouze obyčejnou kohoutkovou. Skvělým ozvláštněním je připravit si domácí perlivou sodovku. „Perlivá voda má na tělo stejné účinky jako voda neperlivá, záleží tak pouze na osobních preferencích,“ popisuje MUDr. Zlatko Marinov.

Nemusíte však tahat těžké lahve z obchodu a zatěžovat tak svá záda a životní prostředí. S pomocí výrobníku SodaStream si snadno připravíte doma čerstvou perlivou vodu přesně podle vaší chuti, stupeň perlivosti lze navíc jednoduše regulovat. Z pitného režimu lze tak velmi snadno vytvořit činnost, která vás bude bavit. Díky 1l lahvi dodávané s výrobníkem navíc máte přesný přehled o vypitém množství tekutin a její přítomnost na stole vás bude motivovat k pravidelnému příjmu tekutin. Studie provedená v USA totiž zjistila, že majitelé domácích výrobníků na perlivé nápoje vypijí o 43 %, tedy asi o tři sklenice vody, více, než lidé, kteří jsou odkázáni na pití vody z kohoutku, či na nákup balených nápojů. Navíc je jejich pitný režim zdravější i díky tomu, že vypijí o 53 % méně slazených sycených limonád. Ankety se zúčastnilo přes 3500 lidí.

sodastream

Pokud máte rádi vodu ochucenou, mějte na paměti, že kalorický výdej je stejně důležitý jako kalorický příjem. Chcete-li tedy pít ochucenou vodu, musíte započítat vypitý oslazený nápoj kaloricky mezi přijaté potraviny. 

I díky jednoduchosti svého konceptu se stala značka SodaStream světovou jedničkou v objemu konzumované perlivé vody. Vyplývá to ze srovnání firemních dat a nejnovějšího výzkumu společnosti Canadean zaměřeného na konzumaci balených perlivých vod.

Zatímco zákazníci značky SodaStream zkonzumovali přes 700 milionů litrů perlivé vody za rok, prodeje největších značek balených perlivých vod se podle výzkumu pohybovaly v hodnotách o několik stovek milionů nižších: Singha (558 milionů litrů), San Pellegrino (480 milionů litrů) a Perrier (412 milionů litrů).

Více informací získáte na adrese www.sodastream.cz.

Reklama