Ale víme, jak máme správně pít? MUDr. Vladislav Klemenc z Fakultní Thomayerovy nemocnice říká:
„Příjem tekutin závisí do značné míry na teplotě okolí, ve kterém se člověk pohybuje, a na fyzické aktivitě. Za běžných podmínek u člověka, který dosud neměl konkrement v ledvině, močovodu či močovém měchýři to činí 2,5 l denně. V případě sníženého příjmu dochází ke koncentraci moči a následnému možnému vzniku konkrementů.“
Jaké tekutiny jsou nejvhodnější a které bychom naopak měli omezit?
„Nejvhodnější je obyčejná voda, v případě, že je člověk zdráv a netrpí například obezitou, cukrovkou či poruchami jater, je vhodné i rozumné pití piva. Nevhodné je pití sladkých nápojů, většího množství černé kávy a tvrdého alkoholu, který dehydratuje organismus. S pitím těchto nápojů bychom to tedy rozhodně neměli přehánět.“
Liší se příjem tekutin podle věku? Kolik by třeba mělo vypít malé dítě, nebo naopak starší člověk?
„U malých dětí by rodiče měli dbát, aby jejich dítě vypilo během dne 1–2 litry. Mladí lidé by správně měli tělu dodat kolem 3l denně a lidé ve středním věku by si měli ohlídat, aby příjem tekutin byl kolem 2,5 litru U starších lidí vše závisí na stavu srdce a oběhové soustavy, doporučuje se 1,5-2,5l tekutin.“
Kdyby někdo tuto doporučenou denní dávku pravidelně výrazně přesahoval, hrozí nějaké zdravotní komplikace z „nadměrného pití“?
„U zdravého člověka žádné zdravotní komplikace nehrozí. V případě abnormální žízně se může jednat o příznak diabetu/cukrovky/ a je nutné vyšetření u praktického lékaře na hladinu cukru v krvi.“
Co naopak hrozí při nedostatečném příjmu tekutin?
„Při nedostatečném pitném režimu hrozí močová infekce, vznik močových kamenů, bolesti hlavy, zhoršená kvalita pokožky, metabolický rozvrat organismu.“
Jak bychom měli příjem tekutin korigovat podle ročního období?
„Pokud je okolní teplota větší něž teplota těla dochází k pocení. Takto odchází tekutiny z těla, aniž by pomáhaly odfiltrovat prostřednictvím ledvin metabolické zplodiny. Tím je potřeba tekutin větší. V létě o 2-3 l více.
U pracovníku v extrémních provozech, jako jsou například řidiči (v tropických dnech), horníci , havíří , slévači, ... je pravidelný příjem tekutin výrazně větší a nezbytně nutný. V zásadě by člověk měl v průměru vymočit aspoň 2 l moči. Důležité také je, aby si každý člověk příjem tekutin rozvrhl rovnoměrně do celého dne. Ráno by každý měl k snídani vypít alespoň půl litru. Není dobré dohánět pití až večer.“
Nový komentář
Komentáře
Ťapina: já právě vyžahla 1,5 litru zeleného čaje, takže asi budu pít dost i o víkendu
To já zas o víkendu piju víc, protože doma mám po ruce jak flašku, tak záchod
Pegas1632: ja o vikendu piju min, protoze v praci mame klimatizaci a ona hrozne vysusuje, doma ne :-)
já málo iju vždycky o víkendu
Verana: já když piju málo, poznám to bolestí hlavy a únavou a pak moje výkony stojí za houby
Ja vim,ze piju mene nez bych mela,ale snazim se "nevyschnout"
Ťapina: ja to mam v praci na zachod 3 metry, tak muzu, piju jak houba
Andula: Jenže já vždycky nemůžu. Já nesedím v kanceláři se záchodem přes chodbu. Trávím dny na pochodu mezi klinikama a sotva se stíhám převlíkat
Beruska: da se rici, ze v okamziku, dky clovek citi zizen, uz je dyhdratovany, to uz je de facto volani tela o pomoc.
Ťapina: to ja taky chodim furt, proste prutokovy ohrivac
Andula: A jak často si myslíš, že tu kofolu mám? Já nevysedávám v hospodě denně
S tím lítáním na záchod to jsem myslela po čisté vodě.
souhlasim s vama. mam stale obdobi, kdy se vylozene musim nutit neco vypit, hlavne v lete, protoze proste nemam zizen :) ale je to fakt, ze se hodne vody okamzite zacne projevovat. porad chodim curat :)...vtipek, ale ze zacatku tomu tak bylo, zlepsi se plet, clovek nema tolik hlad a vubec...je to zdrave
Ťapina: kofola je hodne mocpoduna, jako ostatni limonady
Ťapina: možná mu to škodí nějak dlouhodobě? Moje máma pije tak ten 0,5 litr denně a zárovéň ji nějak trápí močové cesty.
U nás je vodovodní voda pitelná a dokonce i dobrá, takže většinou piju tu a příležitostně kofolu - v hospodě. Jenže jak vypiju víc, než na kolik jsem zvyklá, tak lítám na záchod co chvíli a mám pocit plného žaludku vody - nic moc.
Vivian: No jo, ale ono to asi bude individuální. Jak jinak se dá vysvětlit, že někdo třeba vypije za den jenom půl litru, chodí do práce, hýbe se a přesto není dehydratovaný?
Vivian: ze se ptam. To chutna jako ocet a ty to pijes?
Simba: jezis... a ktery jsou horni?
Andula: Horní trubky nečistím, ty jsou OK. Ty spodní sem tam zloběj
Vivian: to je hrozny spojeni, to rika moje segra, ja z toho mam husinu. Jde na zachod a rika, ze cisti trubky