Jak je to s pitným režimem a sportem a jaká má specifika?
5d4040ac5c804image.pngPotřeba tekutin vzrůstá nejen v teplém počasí, ale také při sportu a pohybu obecně. Tělo odpařuje vodu jako možnost ochlazení organismu, a proto je nutné ji doplnit spolu s dalšími minerálními látkami, které se také dostávají z těla pryč.
 
Musím si například brát vodu, když jdu na třicet minut běhat?
Vždy záleží na druhu tělesné aktivity a její intenzitě. Tedy, jestli je méně, středně nebo velmi náročná. Při sportu se doporučuje doplňovat 150 až 350 mililitrů každých 15 až 20 minut. Ale týká se to především situací, kdy zátěž trvá déle než hodinu nebo je provozovaná v extrémních podmínkách, jako je horko, chlad nebo vysoká nadmořská výška.
 
Vezměme to tedy popořadě. Co se řadí do méně náročných aktivit a jak při nich pít?
Patří mezi ně například chůze v lehkém terénu, lehké domácí práce, méně náročné sjezdové lyžování apod. Při těchto činnostech doplňujte zejména vodu jako „médium pro chladič“ s nižším množstvím minerálních látek. Vhodné jsou kojenecké a slabě mineralizované vody. Pokud se více potíte, například kvůli okolní teplotě, je přínosné vypít i sklenici (cca 0,33 l) středně mineralizované vody (Mattoni, Korunní, Ondrášovka). Pít se samozřejmě i kohoutková voda, ale záleží na její kvalitě.
 
A jak je to se středně náročnými aktivitami?
To jsou těžší domácí práce, chůze v obtížnějším terénu, rychlejší běh v lehkém terénu a v zimě třeba lehčí výlet na běžkách. Při těchto činnostech, pokud přesáhnou 40 minut, je potřeba doplňovat nejen tekutiny a minerály prostřednictvím slabě a středně mineralizovaných vod, ale také energii. Možným doplňkem pitného režimu jsou proto i mírně slazené minerálky (do pěti gramů cukru na 100 ml), případně izotonický nebo v teplém období hypotonický nápoj. Ten připravíte smícháním teplého čaje ze středně mineralizované vody s trochou soli, medu a citrónu.
 
Co velmi náročné aktivity?
Do této kategorie se řadí rychlý běh na běžkách, vysokohorská turistika, rychlý běh náročným terénem a další. Při dlouhotrvajících náročných aktivitách je velmi důležité doplňovat vodu, minerální látky i zdroje energie a to před, v průběhu i po skončení. K tomu slouží izotonické sportovní nápoje s přidanými cukry a také silně mineralizované vody (Poděbradka, Hanácká kyselka, Magnesia Extra).
5d4164ad0380fobrazek.png
Co hrozí, když sportovec pitný režim zanedbá?
U intenzivních sportovních činností hrozí už po jedné hodině takový stupeň dehydratace, který může vyvolat velmi těžkou únavu. Po dvou až třech hodinách může kombinace intenzivní sportovní zátěže a nedostatku tekutin ohrožovat zdraví, u oslabených jedinců dokonce život (kardiaci, diabetici). Ztráty tekutin se mohou pohybovat až okolo dvou litrů za hodinu.

Doporučení AquaLife Institutu ohledně minerálek:

  • Pro každodenní pití u lidí bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou vhodné slabě a středně mineralizované vody s obsahem rozpuštěných pevných látek do 1000 mg/l – mohou je pít bez omezení jako součást pravidelného pitného režimu.
  • Silně mineralizované vody (obsah rozpuštěných pevných látek 1500–5000 mg/l) jsou vhodné při velké zátěži v namáhavých provozech, v letním období nebo při sportu, kdy je třeba tělu doplnit nejen tekutiny, ale i minerální látky.

Čtěte také:

Reklama