V Česku pije alkohol denně asi 600 tisíc lidí.1) Konzumace alkoholických nápojů se stala běžnou součástí gastronomie jak všedních dní, tak slavnostních příležitostí. Jen málokdo si dovede představit party bez sklenky alkoholu, obzvlášť na Vánoce nebo Silvestra. Co ale pít, aby hlava nebolela a žaludek se nehoupal? Ke vzniku kocoviny přispívá dehydratace organizmu a nedostatek minerálních látek. Proto se v první řadě doporučuje dodat tělu tekutiny, ideálně přírodní minerálky.
„Kocovina se projevuje bolestí hlavy, pocitem žízně, citlivostí na světlo i hluk, nevolnostmi, zvracením, třesem a celkovým oslabením. K jejímu vzniku přispívají metabolity alkoholu a masivní dehydratace organizmu, ale také nedostatek minerálních látek a vitamínů v těle,“ vysvětluje primář interního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. „V průběhu konzumace alkoholu stejně jako po ní se proto doporučuje pít čistou vodu, pro doplnění minerálních látek a zmírnění kocoviny středně nebo silně mineralizovanou,“ dodává nutriční terapeutka a spolupracovnice AquaLife Institutu Věra Boháčová, DiS.
Když dojde na kocovinu, je dobré mít na paměti zásady první pomoci. Patří mezi ně především doplňování nealkoholických tekutin – hned po probuzení velkou sklenicí a pak průběžně celý den po menších dávkách. Kromě minerálek jsou vhodné mírně slazené zelené a bylinné čaje, ale i masový vývar nebo česnečka. Pomůže také projít se na čerstvém vzduchu, nebo alespoň pobývat v dobře větrané místnosti – čerstvý vzduch okysličí krev a zlepší celkový stav organizmu. Snídaně by měla být lehká, například toust se šunkou a zeleninou – zbytky jídla z oslavy mohou spíše přitížit. Na bolehlav raději vodu než kávu, která může ještě více podráždit žaludek a jejíž mírný močopudný účinek se při kocovině také úplně nehodí – cílem je naopak tekutiny doplňovat.
„Hladinu alkoholu v krvi ovlivňuje jeho požité množství, tělesná hmotnost, rychlost vstřebávání a rychlost detoxikace. V malých dávkách alkohol krátkodobě způsobuje euforii a uvolnění, může na chvíli přinést pocit štěstí, nezávislost, větší odvahu. Ve větších dávkách může přivodit depresi, ztrátu koordinace, sníženou vnímavost a reaktivitu, útlum rozumových schopností, případně agresivitu. Dlouhodobé a soustavné požívání alkoholu vede k řadě poruch orgánů, oběhové soustavy, svalů nebo nervů, psychicky může dojít k rozvoji demence,“ varuje doc. Kohout.
Alkohol je energeticky hodně bohatý a obvykle ve značné míře přispívá ke vzniku zimních tukových polštářů na těle. Není divu, že mezi nejčastější novoroční předsevzetí většiny žen patří úprava životosprávy a pravidelný pohyb za účelem zhubnutí. Kdo se k něčemu takovému rozhodne, a nemusí to být jen na Nový rok, měl by si předsevzít i správný pitný režim. Pravidelný a vhodný pitný režim významně podporuje všechny životně důležité funkce organizmu, hraje podstatnou roli při snižování tělesné hmotnosti a hubnutí může výrazně usnadnit.
„Při hubnutí pomáhá pitný režim dvěma způsoby – tělo se rychleji zbavuje odpadních látek z metabolizmu (celý proces je mnohem snazší a efektivnější) a méně často se dostavuje pocit hladu (skutečně může platit, že „hlad je převlečená žízeň“). Základem každodenního pitného režimu jsou především voda a přírodní minerálky, které doplňují tělu důležité minerální látky), což se hodí zvláště při hubnutí a pravidelné pohybové aktivitě,“ radí Věra Boháčová.
1) Sekretariát rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, 2019
AquaLife Institute (www.aqualifeinstitute.cz) je organizace, která sdružuje přední odborníky a vědce zabývající se hydratací organizmu, výživou a zdravým životním stylem, ale i vodou jako přírodním zdrojem. Sleduje aktuální problémy a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim a poskytuje informace s cílem zlepšit pitný režim a kvalitu života široké veřejnosti. AquaLife Institute také podporuje vědu a výzkum týkající se pitného režimu a vlivu příjmu tekutin na zdraví.
Nový komentář
Komentáře
Tak pití podle pravidel snad už nikomu nemusíte vysvětlovat, nebo snad ano? I když na druhou stranu, když se člověk podívá na to, co za ,s prominutím, idioty jezdí pořád na silnicích, tak asi pořád platí pravidlo "opakování matka moudrosti", že ?:) My bychom si chtěli tento rok udělat podle tohoto receptu https://napovime.cz/navod/jak-na-nejlepsi-domaci-vajecny-konak/ domácí koňak a chtěli bychom vyzkoušet i pro řidiče nealko verzi, tak uvidíme, zda se nám to nějak podaří.