shutterstock-117575680.jpg

Foto: Shutterstock

Nová studie od vědců z univerzit v Southamptonu a Edinburghu ve Velké Británii zveřejněná v časopise BMC Public Health přišla s tím, že káva snižuje riziko chronických onemocnění jater, steatózy jater a rakoviny jater.

Po celém světě způsobuje onemocnění jater 2 miliony úmrtí ročně. Mezi rizikové faktory onemocnění jater patří konzumace alkoholu, nadváha a cukrovka.

Nejlepší je dle odborníků pít tři až čtyři kávy denně, a to klidně prý i bez kofeinu. Mletá káva je samozřejmě o něco prospěšnější než káva instantní.

Studie se zúčastnilo téměř půl milionu lidí, kteří byli sledováni v průměru 10,7 let. Z toho bylo 384 818 konzumentů kávy, kteří pili kofeinovou, bezkofeinovou, mletou a instantní kávu, a 109 767 lidí, kteří kávu nepili.

shutterstock-384199084.jpg

Foto: Shutterstock

Během období studie vzniklo 3 600 diagnóz chronického onemocnění jater, objevilo se 5 439 případů chronického onemocnění jater nebo tukových onemocnění jater a 184 případů hepatocelulárního karcinomu. 301 lidí na chronické onemocnění jater zemřelo.

Ve srovnání s účastníky, kteří kávu nepili, bylo riziko chronických onemocnění jater u pijáků kávy o 21 % nižší. Rovněž u nich bylo o 19 % nižší riziko vzniku chronického onemocnění jater a o 21 % nižší riziko hepatocelulárního karcinomu. U pijáků kávy byla také o 49 % nižší pravděpodobnost úmrtí na onemocnění jater.

U lidí, kteří pili kávu z mletých zrn, byly výsledky ještě lepší. Riziko vzniku chronického onemocnění jater se u nich snížilo o 35 %, rozvoj hepatocelulárního karcinomu se snížil o 34 % a pravděpodobnost úmrtí na onemocnění jater o 61 %.

Zdroje: Health Line,  BMC Public Health, Medical News Today