O tolikrát skloňované rase - americkém pit bull teriéru - jsem si povídal s kamarádkou Alicí. Její Dan útočí na psy, proč? To se dozvíte v našem Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz...

Země původu: USA
Použití: sportovní a společenský pes
Klasifikace podle FCI: plemeno doposud neuznáno
PitbullVelikost (v kohoutku):

  • psi: 46–56 cm
  • fenky: 46–56 cm

Hmotnost:

  • psi: cca 16 až 30 kg
  • fenky: cca 13 až 22 kg

Průměrně se dožívá: až 12 let
Chovatelský klub: Klub amerických pitbulteriérů ČR (www.kapbt.cz)

Historie plemene...

Jeho předky jsou angličtí buldoci a teriéři. Jejich křížením vznikl anglický stafordšírský bulteriér, který se dostal do Ameriky v 19. století. V třicátých letech minulého století byly v UA populární psí zápasy a tak byl z menšího stafíka vyšlechtěn mohutnější a silnější americký teriér. Šlechtění se však ubíralo dvěma směry, ze kterých vznikla dvě samostatná plemena: americký stafordšírský teriér a právě americký pitbulteriér.

Vzhled psa...

Pitbull

Je to pevný, atletický pes s kvadratickou stavbou těla. Jeho krátká pevná srst může mít libovolnou barvu. Hlava je hranatá, mohutná, mezi ušima široká, oči malé, oválné a hluboko nasazené. Má výrazné lícní kosti, silné čelisti, nos se široce rozevřenými nozdrami a vysoko nasazené uši. Silnou šíji, stejně jako pevné svalnaté plece, krátký mírně se svažující hřbet a hluboký hrudník. Ocas relativně krátký, nízko nasazený a ke konci se zužující. Mohutné silné končetiny se středně velkými tlapami. Na pohled velice sebejistý a spolehlivý.

Povaha pitbula...

Je to velice milý rodinný pes, který miluje celou svou lidskou smečku, včetně dětí. Těžko nese, když někdo rodinu opustí. Miluje také návštěvy, i když vůči cizím lidem má trochu odstup. Je velice odolný vůči fyzické a psychické zátěži. Mezi ostatními psy se chová dominantně.

Jak o něj pečovat?

Miluje pohyb. Dlouhé procházky jsou minimum, které je potřeba pitbulovi dát, nejšťastnější je při různých psích sportech. Veškeré problémy, které kazí jeho pověst, jsou dány chybou ve výchově, protože ve špatných rukou může být nebezpečný. Důvodem je jeho touha zavděčit se pánovi a zároveň neuvěřitelná síla a odolnost.

Pokud budete pitbula milovat a dáte mu péči a dostatek pohybu, jistě z něj vychováte skvělého parťáka. A pokud jste si někde přečetla, že pitbul kohokoli ohrozil, věřte, že je to stejné, jako by jeho majitel proti někomu použil pistoli.

O pitbulovi Danovi jsem si povídal s kamarádkou Alicí...

Proč sis pořídila právě pitbula?
On si mě našel.

Jak to myslíš, byl to tulák?
Není z útulku, ale od známých, kteří se o něj už nemohli starat.

V kolika letech jsi k němu přišla?
V roce a půl.

A nebála ses, pitbul má přeci jen pověst psa-zabijáka?
Vůbec ne. K lidem je úplně zlatý, miluje děti, miluje každého člověka, kterého potkáme. Se psy je to horší.

Napadá ostatní psy?
Ano, napadá. Jednou ho pes napadl a on si to pamatuje. Vůbec ho k ostatním psům raději nepouštím. Tedy s fenkami je to většinou v pohodě, ale na psa hned vystartuje.

Snažíš se ho to nějak odnaučit?
Snažím, ale zatím bez úspěchu. Je to hlava dubová, a jak se mu to napadení někde uhnízdilo, tak se automaticky brání už dopředu. Ale nevzdáváme to.

Takže do města s ním chodit asi moc nemůžeš...
Vůbec do města nechodíme, ale to nevadí. Bydlíme na vesnici, máme barák...

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.