RaduzaPřiznám se, že jsem v určitých ohledech asi barbar. Když mi šéfredaktor navrhl, abych udělal rozhovor s Radůzou, nevěděl jsem nejprve vůbec, o koho se jedná. No, zahlodal jsem se do internetu a objevil fenomenální multiinstrumentalistku a písničkářku s ojedinělým životním postojem.

Radůza (Radka Vranková) je maminkou dvou dětí, přesto je svobodná a shodou náhod a okolností právě dnes - 15. března 2010 - jí vychází po delší odmlce nové album...

Jméno: Radka Vranková - Radůza
Datum narození: 17. března 1973
Znamení: Ryby

RaduzaS novým albem „Miluji vás“ přicházíte až po třech letech (jestli se nepletu), proč po takové době?
Mezitím jsem vydala dvojalbum O mourince a Lojzíkovi, je to dětské album, na kterém jsem načetla pohádky, které jsem napsala, a je doplněno 20 písničkami - některé jsou s dudáckou muzikou, dvě s cimbálovkou, takže i na tomto albu bylo dost práce. :-) Také jsem porodila dvě děti, takže ta pauza nebyla vyplněna nečinností. :-)

Pěkně se nám to sešlo, protože album „Miluji vás“ vychází právě dnes. Jaký z něj máte pocit, s ohledem na ta předchozí? A kdy a kde ho pokřtíte?
Jsem zvědavá, jak se bude deska líbit, a je pro mě vlastně první, protože jsem založila vlastní vydavatelství a tohle je můj první počin. :-) Pokřtíme ho 7. a 8. dubna v pražském Gongu a s hostujícími muzikanty jsme se dohodli, že bude hezké zahrát si i na živo, takže po 15 letech budu zase na pódiu s kapelou, i když jen na pár písniček.

V Hřebejkově filmu Kráska v nesnázích

Vím, že si své soukromí chráníte, přesto se musím zeptat na jednu intimnější otázku, když se kouknu na vaši koncertní aktivitu, jak zvládáte při své náročné práci dvě děti?
Mám naopak dojem, že to mám se svou prací daleko jednodušší než maminky, které mají pevnou pracovní dobu. Já jsem zaměstnavatelem sama sobě a já určuji, jak dlouho a kdy budu pracovat. Krom toho jsem své děti brala na koncerty s sebou, takže nebyl žádný problém ani s kojením.

Jsou vaše děti muzikální? Dá se to vůbec poznat v tak nízkém věku?
No, já je podezřívám, že muzikální jsou. :-) Ale možná je jen baví, že ty hudební nástroje vytvářejí hluk, kterým mohou dohánět maminku k šílenství. :-)

RaduzaUrčitě nebudu první, kdo se vás ptá na hudební vzor - přesto tak učiním...
Nemám žádný hudební vzor. Mám mnoho muzikantů, které obdivuji, ale všichni mi připadají tak dobří, že vůbec nemá smysl brát si je za vzor, protože se jim nikdy nebudu moci přiblížit. :-)

Tak tedy alespoň dva, ne, tři muzikanty, které obdivujete - prozradíte mi?
Tak z vážné hudby je to třeba Dvořák, Janáček, Prokofjev, Eben, Bach, Palestrina... a z té hudby nevážné třeba Zuzana Navarová, Vašek Koubek, Lenka Dusilová...

Pro koncertování vás objevila Zuzana Navarová, máte nějaký vztah ke kapele Neřež?
Ne.

Jste známá svou schopností hrát na rozličné nástroje - jak rychle se učíte hraní na nový nástroj?
Já bych řekla, že na žádný hudební nástroj hrát neumím. Já jen tak vyluzuji zvuky... :-)

RaduzaDobře - vyluzujete zvuky - jste v tom víc než dobrá. Mhm, tak se zkusím zeptat jinak: Je nějaký hudební nástroj, na který byste chtěla vyluzovat, ale za boha vám to nejde?
Ano, je to turecký nej.

Jste také zapálená do jazyků. Co je pro vás těžší, naučit se vyluzovat smysluplné zvuky na nový hudební nástroj, nebo nastudovat si nový jazyk?
No, víte, s těmi jazyky je to jako s těmi nástroji. Domluvím se, ale že bych nějaký jazyk ovládala opravdu dobře, to si nemyslím. Vlastně pochybuji i o své znalosti češtiny - mého nejmilejšího jazyka.

Protože jsem vás sám objevil teprve nedávno, nestihl jsem si naposlouchat všechno. Napadlo vás někdy skládat písničky v jiném jazyce? Nebo třeba kombinovat jazyky?
Ano, na předchozích albech mám písničky ve francouzštině, polštině a ruštině - nebo alespoň jejich části, nazpívala jsem i jednu tureckou lidovou, takže mě to napadlo. :-))

  • Další informace o Radůze najdete na jejích internetových stránkách: www.raduza.cz

Jakou písničku od Radůzy máte nejraději?

 

fotky zdroj: www.raduza.cz

Reklama