630f571230635seznam.jpg

Foto: Shutterstock

Taková věc vyvolala takřka mezigenerační spor, kdy mladí lidé v chatech přestávají psát tečku za větou a pokud jim ji někdo napíše, cítí vzdor a naštvanost u druhého člověka. Je dnes celkem běžné, že mladí lidé během psaní si mezi sebou neřeší pravopis, gramatiku a ani interpunkci. Jakmile to prý u někoho vidí, znamená to pro ně příliš velkou formálnost a zároveň i neuvolněnost.

To, co nyní popisujeme, se týká komunikace mezi přáteli, nikoliv mezi cizími lidmi nebo zaměstnanci v práci.

Příklad:
„Kam půjdeme na večeři?”
„Nevím” - vypadá to, že má vybrat druhá osoba
„Nevím.” - působí to, že nikam jít nechce

Jednoduše řečeno, pokud jste při psaní se svými přáteli moc formální, znervózňuje to protistranu a působí to chladně a odtažitě.

Ačkoliv je možná zbytečné řešit, jak je věta ukončena, i když tak můžete vyjádřit vaše pocity a emoce, nic to nemění na faktu, že mladá generace styl a způsob psaní řeší hodně.

Účastnice internetové diskuze komentuje: „Já tedy tečku většinou ve formální konverzaci nepíšu, ale je pravda, že jsem si všimla, že někteří lidé ji píší jen v určitých případech, kdy jsou víc nepříjemný”.

„Já tedy úplně nesnáším lidi, co tečky v sms nepíšou a já to pak musím luštit. Tak teď alespoň vím, že jsem agresivní,” dodává jiná uživatelka.

Každý má na toto téma jiný názor, a proto nás zajímá ten váš. Jak se cítíte, když vám někdo blízký píše formální věty? Je pravdou, že se často ze zpráv nedá poznat, jak myšlenku jedinec myslí, s jakým tónem by ji řekl nebo často v psaných větách nepoznáme ironii či nadsázku. K tomu ale pomáhají zmíněné emotikony, takže pokud je někdo nepíše a volí klasickou tečku, působí negativním dojmem? Co si o tom myslíte?

Zdroj: autorka článku, nytimes, diskuzní forum Vinted