Stačilo mi si jednou pustit videoklip a o zábavu na několik příštích dní jsem měla postaráno. Přestože se klip snaží prostřednictvím postavy guru X budit spíše zdání parodie, je v chytlavém textu ukryté velké životní moudro. A ani není potřeba ho složitě hledat a snažit se číst mezi řádky. Xindl X se zabývá posedlostí moderní doby – snahou stoupat k výškám za každou cenu a přehnanou ambiciózností, což může být kvůli stresu cestou do pekla. Respektive, jak zpívá, „dík ambicím vstříc infarktům a mrtvicím“.

Mít cíle samozřejmě není od věci, ale čeho je moc, toho je příliš. Tvrdá práce plná stresu může člověka přivést k tomu, že ho ve čtyřiceti postihne infarkt, mrtvice nebo jiné zdravotní problémy. A zůstane-li fit po fyzické stránce, dost možná se zhroutí ta psychická. Stále častěji lze narazit na lidi, kteří jsou ve svých třiceti letech vyhořelí, protože až moc brzy dosáhli všeho, čeho chtěli dosáhnout. 

Guru Xindl radí, jak se těmto životním komplikacím vyhnout. A čas od času není na škodu jeho radu následovat: „A tak nic nechci, neplánuju, neřeším. Šetřím dech. A tak nic nechci, neplánuju, neřeším, jedu na volnoběh.“ 

Tak proč při pátečním dni nepřeřadit na volnoběh? Za zkoušku nic nedáte. 

A jak to máte s písněmi vy, posloucháte někdy tu samou pořád dokola?

Reklama