Kdybyste seděli na jejich místě, jezdili byste také dobře.
Nebezpečí a stres během závodu vyvolávají přirozený lidský strach, jenž krátkodobě zvyšuje schopnosti pilotů, kteří se díky tomu mohou řítit vpřed větší rychlostí.
Kvůli tomu jsou tak jezdci schopni zvládnout i mnohem větší rychlost než je ta, z níž už mají strach. Jejich tělo pracuje lépe.
„Jako závodní jezdci dobrovolně podstupujeme nebezpečné situace, abychom přežili,“ říká bývalý mistr světa v F1 Damon Hill.
Jak je to možné? Britský lékař David Cranston, který zkoumá reakce pilotů nejrychlejších vozů, říká, že strach má na tělo obrovský účinek.
Podobně jako před bojem či v jiné životně vypjaté situaci cévy závodníků zaplavuje adrenalin. „Jezdci mají rychlejší, pudovější reakce, vnímají ostřeji, jsou připraveni chladnokrevně reagovat. Jejich výkonnost i sebevědomí stoupá,“ říká lékař. A dodává, že jsou okamžiky, kdy je to na škodu věci. „Například když má závodník nehodu, může chtít pokračovat dál, protože necítí své zranění, jelikož adrenalin také způsobuje necitlivost k bolesti,“ dodává dr. Crantson
Nový komentář
Komentáře
Kdybych měl řídit auto, které zrychlí z nuly na sto šedesát a potom znovu zabrzdí na nulu za méně než pět sekund, taky bych se klepal jako ratlík.
Já se jim divím, docela riskujou.
Landriel: Pravda
Jojo, adrenalin to je věc. A když se pak odplaví, taky to stojí za to.