josh-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Josh Hartnett se narodil 21. července 1978 v Kalifornii. Vyrůstal ovšem ve státě Minnesota, kde bydlel po rozvodu rodičů se svým otcem a jeho druhou ženou Molly. V dětství a dospívání hrál aktivně fotbal a byl v něm skutečně dobrý. Utrpěl ovšem úraz kolene, který udělal kariéře profesionálního sportovce tlustou čáru přes rozpočet. Jelikož byl hyperaktivní a potřeboval množství volnočasových aktivit, přihlásila ho rodina do dramatického kroužku. Velmi brzy se ukázalo, že sportovní nadání není to jediné, čím mladý Joshua oplýval. Po jediné zkušenosti v oblastním divadle a jedné reklamě se vydal do Los Angeles s jediným cílem – stát se profesionálním hercem.

Prakticky okamžitě získal malou roli v seriálu Cracker. To mu bylo pouhých devatenáct let. Když se v roce 1999 objevil ve snímku Smrt panen, všiml si ho režisér Michael Bay, který má na svědomí takové snímky, jako je Armageddon, Skála nebo Transformers. Baye Josh Hartnett zaujal natolik, že mu svěřil jednu ze dvou hlavních rolí ve filmu Pearl Harbor po boku zkušenějšího Bena Afflecka. Tím byla zpečetěna jeho budoucí kariéra hvězdy stříbrného plátna. Ještě téhož roku se objevil v komedii Dohola, kde hrál například dnes již zesnulý oblíbený britské herec Alan Rickman. Následovaly filmy Sin City – město hříchu (2005), 30 dní dlouhá noc (2007) nebo akční thriller Rozhněvaný muž z roku 2021.

Zajímavosti ze života i kariéry Joshe Hartnetta

  • Jeho otec je napůl Němec a napůl Ir.
  • Časopis People ho označil za jednoho z padesáti nejkrásnějších mužů planety.
  • Často je zmiňována jeho podobnost s hercem Asthonem Kutcherem. Není tedy divu, že byl zvažován do hlavní role velmi úspěšného snímku Osudový dotek. Tato role však nakonec připadla právě Kutcherovi.
  • Paradoxem je, že za svůj výkon ve filmu Pearl Harbor, který mu přinesl slávu a uznání, byl nominován na cenu Zlatá malina, která se uděluje za nejhorší herecký výkon.
  • Jako teenager pracoval ve videopůjčovně.
  • Pokoušel se dokonce herectví studovat, a to na State University of New York, avšak záhy školu opustil a vsadil na praktické zkušenosti. Jak vidno – vyplatilo se.
  • V současné době je otcem tří dětí, které má s manželkou Tamsin Egerton.
  • Je vášnivým čtenářem a jeho oblíbenou knihou je Dostojevského slavný román Idiot.
  • Má rád jógu a je vegetariánem.


 Zdroj: Československá filmová databáze, Top info web, Wikipedie, Web Osobnosti