Pilatesova metoda cvičení zaťukala na dveře našich pohybových studií poměrně nedávno...Skoro sto let staré specifické cvičení tedy mělo trochu zpoždění, o to víc však zaujalo. Kromě řečí, že ji cvičí Madonna a další skvěle vypadající celebrity, lákalo také na slogan: „Po 10 lekcích se budete cítit lépe, po 20 lekcích budete lépe vypadat a po 30 lekcích budete mít nové tělo.“ Jak však dodává Daniel Muller, náš přední odborník a školitel Pilates, mnohdy se zapomíná, možná i záměrně, dodat, že toto platí při výuce individuální, nikoliv skupinové.

Co je Pilatesova metoda cvičení?

Když někde zahlédnete ukázku cvičení, máte pocit, že se jen tak válíte na koberci a vykonáváte hlemýždí pohyby. Není tomu tak. Pilates je pěkná dřina, která vám ovšem srovná tělo žádná jiná forma. Definice říká, že se jedná se o komplexní přístup ke cvičení, který vychází z jednoty duše a těla a jenž je vhodný pro všechny generace. Velmi specifické cvičení v sobě spojuje východní a západní filosofie, jež ovlivňují fyzickou i mentální úroveň člověka.

Čím je metoda výjimečná?

Zjednodušeně můžeme říct tím, že se zaměřuje na rovnoměrné rozvíjení všech svalů - působí nejen na dobře známé svalové skupiny, ale i na svaly ukryté pod nimi i mezi nimi. Díky tomu pomáhá předcházet možnému vzniku dysbalancí.

O lidštější vysvětlení se pokouší Dan Muller, který před lety opustil aerobik a začal se věnovat právě Pilates:

„Pilates využívá izolaci jednotlivých svalových skupin, aby se svaly, které nepracují, dostaly do celkové souhry svalových řetězců. Nejde například jen o posilování bicepsu jako v posilovně, ale musí se zapojit biceps v souhře s ostatními svalovými řetězci ruky. Jinak by to nebylo zcela optimální. Jinými slovy, je to stejné, jako kdybychom prali jen rukávy, a ne celou košili...“

Pilates

Cvičí se samozřejmě bez obuvi. Pokud se chcete Pilates opravdu dobře naučit a prospět tak svému zdraví, domluvte si aspoň pár individuálních lekcí. Pocítíte ten rozdíl.

Historie a vývoj Pilates

Otcem metody Pilates je Joseph Hubertus Pilates. Původní název pro tuto metodu cvičení byl údajně jiný - „kontrologie“. Jak už sám název vypovídá, nejedná se o rychlé pohyby, ale plynulé a pomalé cvičení. Autor cvičení věřil, že duševní a tělesné zdraví je jedna spojitá nádoba a že cvičení dokáže uzdravit tělo z nemoci. Jako dítě býval neduživý a často nemocný. Vyzkoušel snad všechny cvičební programy, které byly tehdy v Německu známy. Z této vlastní zkušenosti pak čerpal při vývoji svého vlastního programu. Původně byla metoda dostupná jen několika málo jedincům a cvičila se pouze ve specializovaných studiích v Americe.

Jak si vybrat správnou lekci?

Daniel Muller z Centra funkčního pohybu tomu říká:

„Prvně se musíte zamyslet, jaký Pilates byste chtěla dělat a na jaký máte, tj. zda nevíte o nějakých zdravotních omezeních. Pokud jste zcela v pořádku, můžete zkusit rychlejší a náročnější formu. V opačném případě je třeba začít se zdravotní formou cvičení Pilates.“

Jak vypadá lekce Pilates?

Výuka probíhá postupně, ale zároveň ve variantách obtížnosti, takže vedle sebe můžou cvičit různé věkové skupiny, přičemž každý si zvolí svoji intenzitu cvičení. Cviky na sebe navazují a odstraňují svalové dysbalance ve svém komplexu. Při cvičení se nyní využívají i různé doplňkové pomůcky jako overbally, fitbally, tera bandy (široké gumy) či nově flexi bary (pružné vibrační tyče). Klasický Pilates používal kruhy, tyče, pružiny, lehké závaží .... A ještě jedna důležitá věc: „Pokud přijdu na Pilates a lektor jen cvičí a neopravuje, raději odejděte, neboť taková lekce vám nic nedá. Pilates se nedá cvičit jako aerobik, zde potřebujete navádět slovně a hlavně jsou důležité opravy od lektora,“ zdůrazňuje Daniel Muller.

Pilates stroje a pomůcky ke cvičení

Cviky se často vykonávají na speciálních strojích. Nebudeme vás zde zatěžovat konkrétními názvy. Joseph Pilates na těchto strojích cvičil řadu cviků, díky nimž formoval celé klientovo tělo. Právě díky cvičení na strojích je pilates metoda tak účinná. Jeden cvik, provedený na různých strojích dává každému možnost do hloubky pochopit smysl a princip svého těla. Jen precizně provedený cvik přináší kýžený výsledek.

Pilates

Kromě strojů se využívají i pomůcky, např. pěnové válce - foam rollery, spine corrector, pilates toes gizmo, velké fitbaly, rotační disky a cvičební gumičky.

Co s sebou na hodinu?

Pilates se cvičí, jak už bylo řečeno, naboso. Co se týká oblečení, nejlepší jsou pohodlné věci - triko, legíny, aby mohl instruktor okamžitě poznat i malé odchylky od správného provedení. A také pak ručník, který slouží třeba i jako vypodložení pod hlavu pro lepší zvládnutí některých pozic.

„Pak samozřejmě dobrou náladu a neskutečnou trpělivost, neboť ne hned na první lekci to vše půjde,“ dodává Dan Muller. „Pilates je o trpělivosti - kvalitě, nikoli kvantitě!“

A jak poznám, že jsem si vybrala dobrého instruktora? „Určitě je dobré jich vyzkoušet více,“ radí Daniel Muller. „Jen tak můžete posoudit kvalitu a poznat rozdíl. Nezapomeňte si ověřit znalosti a dovednosti daného lektora, všichni by za sebou měli mít příslušné vzdělávací školení. A v neposlední řadě nezapomínejte na reference. Pokud už k němu někdo chodí určitý čas a cvičení si chválí, bude to nejspíš dobrá volba.“

Pokud máte ve svých novoročních předsevzetích položku dbát více o své zdraví a kondici, tak už víte, jak začít...

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Za poskytnutí odborných citací a fota děkujeme Danielu Mullerovi, Centrum funkčního pohybu.

Reklama