piknik

Že to znáte jen z romantických filmů? Proč si to nevyzkoušet na vlastní kůži? Nebo spíš žaludek? Svačina či oběd v přírodě se může stát příjemnou zastávkou na výletě nebo jako oživení rodinného víkendu.

Dávno neplatí, že na svačinu do přírody se nosí řízky, paštiky, karbanátky či vařená vejce, a to vše s pořádným krajícem chleba. Mnohem chutnější jsou čerstvé zeleninové nebo ovocné saláty, obložené sendviče nebo sladké a slané pečivo. Všechna jídla by měla být jednoduchá a rychlá, aby jejich příprava nezabrala celý den.

Co všechno můžete připravit?

Letní měsíce jsou skvělé v tom, že nabízejí spoustu čerstvé zeleniny a ovoce. Oblíbené druhy lze předem připravit, nakrájet a pak už jenom vzít s sebou. Velmi osvěžující je v horkých dnech třeba meloun. Ovoce v kombinaci s různými druhy sendvičů, plněných bagetek nebo třeba sýrů a salátů pak tvoří ideální občerstvení pro piknik v přírodě, u vody nebo i v lese,“

Při výrobě sendvičů není nutné používat vždy jen klasický toastový chléb nebo bagetu. Můžete vyzkoušet i pita chléb plněný řeckým tzatziki a pečeným jehněčím. Takovéto originální plněné chleby si může každý připravit v klidu i doma. Jehněčí pak může nahradit třeba kuřecím masem nebo klidně i sýrem a doplnit čerstvou zeleninou...

Náplň sendvičů je možné podle libosti přizpůsobit momentální chuti a sezonním surovinám. V horkém počasí by ale určitě neměla obsahovat majonézu ani syrová vejce. Vhodnější je majonézu nahradit čerstvým krémovým sýrem nebo zeleninovou pastou. Tu nejlépe doplňuje grilované kuřecí či krůtí maso a k tomu listový salát nebo salátová okurka.

Chutné jídlo by při pikniku rozhodně mělo doplnit i dobré pití. V létě bychom se měli vyhnout těžkým červeným vínům a naopak zvolit lehké bílé víno, například chardonnay. Hitem tohoto léta jsou také růžová vína.

K zakousnutí se hodí různé druhy sýrů, třeba přírodní ovčí sýr nebo mírně vyzrálá gouda. Tyto sýry jsou polotvrdé a v horkém počasí se neroztékají, chutí se navíc s lehkými víny skvěle doplňují. 

Řidiči a děti ocení i osvěžující nealkoholický nápoj, třeba klasickou citronádu. Tu lze vyrobit i doma a přizpůsobit ji plně vlastní chuti. Pro osvěžující efekt můžete přidat ještě natrhané listy máty. Je lepší mátu natrhat, při krájení totiž hnědne, což pak v nápoji nevypadá dobře

A do čeho piknik zabalit?

No přece do piknikového koše. Obchody už dnes nabízejí mnoho variant piknikových košů a batohů. V poslední době jsou na trhu i speciální deky, které mají izolační vrstvu pro sezení na vlhké trávě.

Pak už stačí přibalit míč, pétanque nebo frisbee a naplánovat trasu a místo, kde se s připraveným občerstvením usadit.

Zdroj: Tisková zpáva Corzo Café

lupa

Reklama