Ohledně alkoholu mám velké štěstí. V naší rodině nikdy žádný alkoholik nebyl a zvlášť ze strany otce si všichni s touto drogou uměli dobře poradit. Dlouho vydržime, není nám po alkoholu špatně a nejsme závislí !!!!!!!!! (Ale to říká každý, že....)

Má kamarádka Martina ale takové štěstí nemá.
Znám ji patnáct let a její cesta byla vždy hodně provázena alkoholem.
Za našich mladých let jsme spolu prošly pár večírků a oslav. Na Martině již tehdy bylo zarážející, že jí nedělá problém udělat z několika akcí jeden dlouhý, nekonečný mejdan. Alkohol ji prostě lákal natolik, že zašla všude tam, kde na ni čekala sklenička. A pokud si náhodou z práce razila cestu rovnou domů, nikdy přitom nezapomněla zakoupit lahev.
Naše cesty se časem  rozdělily a já se hlavně z doslechu dozvídala o jejím ztroskotaném vztahu a jiných problémech. Doufala jsem ale, že si zachová svůj rozum a pěkný vzhled a časem se vzpamatuje. Nestalo se tak a já ji nedávno viděla, kde jinde než na oslavě.
Byla opuchlá, měla kruhy pod očima a nebylo jí rozumět. Na první pohled bylo jasné, že zde alkohol zvítězil a já si v tu chvíli uvědomila spoustu věcí.
Zde byla totiž pro závislost orná půda. Její otec také nemá k alkoholu daleko a  žije již dlouho sám. Martiny povaha je slabá (nikdy si neuměla poradit s problémy) a ještě k tomu je velice hrdá a trochu nedotknutelná. Asi proto jí nikdo z jejich blízkých nedokázal nikdy říci pravdu do očí.

Dnes je jí 34 let, nemá manžela, děti ani přítele. Vypadá hrozně a pohybuje se v kruhu. Ráda by si někoho našla, ale kdo by se zajímal o na první pohled rozeznatelnou alkoholičku? Je velice osamělá a nepřizná to ani sama sobě. Se závislostí je na tom stejně.

 

Ohledně tohoto tématu jsem si vzpomněla na velmi zajímavý článek, myslím hlavně pro ženy, který jsem před časem četla. Odborně se zde k tomuto tématu vyjadřuje primář oddělení závislosti žen, doktor Václav Dvořák.

(Žízeň v nás, Reflex 16. 8. 2001)
"Počátkem devadesátých let došlo u žen k exponenciálnímu nárůstu závislosti na alkoholu, k níž se velmi často přidává závislost na lécích nebo drogách. Úzce to souvisí i s velkou společenskou změnou, jíž stále procházíme. Stále víc žen propadá alkoholu například v době kojení, kdy se vyrovnávají s mateřskou rolí a potřebují podstatně větší účast svého manžela. Jenže muži se právě v tomto období zaměřují na vydělávání peněz a většina z nich si myslí, že ženu doma plně uspokojí dítě, což není pravda." Blízko k alkoholismu mívají i ženy žijící volným vztahovým životem. "Často se jim nedaří realizovat hlubší, intenzívnější vztah a dostávají se pod společenský tlak. Cítí, že jim ujíždí vlak, mnohdy navíc touží po dítěti, které nepřichází."

Podle pana primáře Dvořáka se ženský a mužský alkoholismus v jistých ohledech liší. "Zatímco muži hladinkaří, tedy pijí určitou míru skoro denně, ženy si vytvářejí psychogenní závislost. Dokážou třeba tři měsíce abstinovat, ale pak velmi dramaticky a s hlubokým psychickým propadem popíjejí třeba dva týdny." Jejich určitou výhodou je, že častěji slyší na tlak okolí, takže se jich léčí víc než mužů, kteří velmi často končí na ulici. "

Kvůli této problematice jsem vyhledávala rady nejen pro lidi postižené alkoholem. Velice mne zaujaly instrukce, které jsou nabízeny lidem, kteří žijí s alkoholikem a chtějí mu pomoci.
Myslím, že i kdyby nepomohli alkoholikům samým, mohou pomoci jejim ochráncům vydržet při síle a vůli pomoci.

1.  Uvědomte si problémy, které vám i vaší rodině partner, který má problém s alkoholem nebo jinou návykovou látkou, působí. Oč by se vám žilo lépe, kdyby partner nepil?
2.  Zjistěte možnosti léčby, které jsou k dispozici, a partnera o nich informujte.
3.  Odměňujte jeho střízlivost. Když se chová rozumně, buďte příjemná, něco mu kupte, něco dobrého uvařte, odměňte ho jeho oblíbenou sexuální aktivitou.
4.  Uvažujte o věcech, které má partner rád a které nejdou dohromady s pitím nebo braním drog - např. výlet s dětmi nebo návštěva známých, kteří nepijí a neberou drogy.
5.  Vytvořte si vlastní život mimo domov. Nebuďte, pokud možno, na partnerovi závislá. Budete ve výhodě, když si najdete vlastní zájmy a záliby a osamostatníte se i finančně. Oporou v těžkém období vám mohou být příbuzní, přátele, terapeuté apod.
6.  Pokud partner pije, nabízejte mu jídlo nebo nealkoholické nápoje, případně jiné činnosti, nežli pití. Připomeňte mu, kolik toho už vypil, a že je lépe, když nepije.
7.  Když přijde domů opilý, nebo se opije doma, pokud to jde, nevšímejte si ho. Nejvýš mu neutrálním hlasem řekněte, že se vám jeho pití nelíbí a že když je opilý, tak s ním nechcete nic mít.
8.  Učte ho, aby nesl důsledky. Neschovávejte mu jídlo, když kvůli alkoholu nebo drogám přijde pozdě. Neobkládejte ho polštáři, když usne na podlaze a neomlouvejte ho v práci, když tam má problémy. Jestliže se pozvrací nebo znečistí, měl by se sám dát do pořádku, až vystřízliví. Výjimkou, kdy je třeba poskytnout pomoc, jsou pouze situace, kdy je vážně ohrožen na zdraví nebo na životě.
9.  Naučte se zvládat rizikové situace: Člověk pod vlivem alkoholu nebo drog, může být někdy nebezpečný sobě i druhým. Je dobré, jestliže jste na tuto možnost připravena, naučíte se nebezpečné situace rozpoznávat a dokážete jim čelit. Jste ve výhodě, jestliže máte možnost i s dětmi někam odejít. Někdy je nutná pomoc policie. O podmínkách, za nichž jste ochotna se vrátit, vyjednávejte předem.
10.  Nejvhodnější dobou k zahájení léčení je stav po nějaké nepříjemnosti, kterou si partner alkoholem nebo drogami způsobil (problém v práci, okradení v opilosti, těžká kocovina apod.). Jakmile se k léčení rozhodne, podnikněte co nejrychleji kroky k jeho zahájení. Snížíte tak riziko, že by rozhodnutí změnil.
11.  Pro ženu v obtížné životní situaci jsou alkohol a jiné návykové látky zvláště nebezpečné. Vyhýbejte se jim proto a udržujte si pokud možno dobrou tělesnou i duševní kondici.
12.  Pokud se váš vztah s problémově pijícím mužem rozpadl, buďte velmi opatrná při výběru nového partnera. Těm, kdo nadměrně pijí alkohol, se vyhněte. I tak jste asi trpěla až dost.
(Zdroj: "Jak překonat problémy s alkoholem", autor Prim. Mudr. Karel Nešpor, Csc. Praha 1999)

 

Pokud tedy máte po přečtení článku pocit, že byste se vy anebo někdo z vašeho okolí mohli stát členem rizikové skupiny, můžete si ještě kliknout na odkazy pod článkem.
Je zde odkaz na Anonymní alkoholiky, kteří nenásilně a úspěšně vedou boj s alkoholem od roku 1935 téměř po celém světě. Jejich přístup a metody jsou podle mne velmi přijatelné a demokratické.
Dále si můžete udělat Alkohol test a dozvědět se tak, kolik promile alkoholu máte po vypití vašeho oblíbeného drinku a za jak dlouho se můžete posadit za volant.
Poslední odkaz vám osvětlí vše, co by vás ohledně alkoholismu mohlo zajímat. Najdete zde podrobně veškeré informace o pevné vůli, dozvíte se, zda jste závislí a zda se vůbec dá pít s mírou, a nakonec i rady typu jak ochránit před závislostmi naše děti.

Odkazy na  -  Anonymní alkoholiky -http://mednet.medicina.cz/pacienti/zavislosti/alkohol/alko21.htm
                   -  Alkohol test -                   
http://zdravi.medicentrum.com/ed/0/do/calculator/alcohol/
                    - Jak překonat problémy s alkoholem -
http://www.plbohnice.cz/index.php?page=7&subpage=4