Naše tělo tvoří ze 70 % voda a její příjem je pro organismus nesmírně důležitý. Protože pokud tak nečiníme, bolí nás hlava, přibývají nám vrásky, jsme unavené a také se nám dost pravděpodobně nedaří zhubnout. V momentě, kdy na pitný režim zapomínáme a tělu vodu odpíráme, začne se ta, co ještě v těle máme, zadržovat. Tělo má tendenci udržet si co největší množství všeho, o čem se domnívá, že by v budoucnu mohlo mít nedostatek. Jakmile začnete pít pravidelně dostatek vody, je to signál pro tělo, že přísun tekutin je stabilní a má externí zdroj napájení. Tělo se začne zbavovat vody, kterou do té doby zadržovalo. Špatný pitný režim má navíc za následek dehydrataci, mnohdy i problémy s ledvinami.
5b4f044e2f35bobrazek.png

Hlad je převlečená žízeň

Ano, je to tak, pokud totiž máte dehydratovaný organismus, opravdu se tím lehce vyvolá falešný pocit hladu. A jak víme, vlčí hlad vede k nadbytečným kilům, která jsou nechtěná. Proto:

  • vypijte hned po ránu sklenici vlažné vody s citronem
  • před každým jídlem vypijte sklenici nesycené vody
  • nechávejte si džbánek s vodou, anebo alespoň lahev na pracovním stole. Malá pomůcka, která vám pomůže na pitný režim nezapomínat
  • pijte průběžně, nikoliv dvakrát za den, v této „disciplíně“ pak rozhodně nevyhrajete

Voda a hubnutí

5b4f0ce425d8eobrazek.pngPro vaši informaci, vypijete-li celý půllitr čisté a neperlivé vody, skvěle podpoříte látkovou výměnu a následný energetický výdej až o 30 %! A to se vyplatí. Podle amerických výzkumů dokonce tím, že vypijete minimálně 1,5 litru vody, spálíte více jak 200 kJ. Ale pozor, samozřejmě je potřeba myslet na to, jaké tekutiny přijímáte, aby došlo k výslednému efektu.
„Dnes je jednoznačně potvrzeno, že pití slazených nápojů přispívá k vyššímu příjmu energie a vyššímu riziku obezity, srdečního infarktu, mozkové mrtvice a cukrovky druhého typu. Studie dále spojují nadbytek cukrů v limonádách s osteoporózu, astmatem, nádorovými nemocemi, dnou, revmatoidní artritidou, předčasným stárnutím a vznikem závislosti. Přestat pít limonády je první obranou před všemi uvedenými problémy (a před mnoha dalšími). Mnoho lidí dokáže zhubnout, udržet si nižší hmotnost, dokonce se i zcela zbavit potíží s cukrovkou pouhou eliminací slazených nápojů z jídelníčku,“ říká specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.
Nejlepší volbou je tedy čistá a nesycená voda doplněná o dostatečný příjem minerálů. Látky jako je hořčík, draslík nebo vápník jsou důležité pro naše tělo a pro jeho správné fungování, obzvláště v případě, že se aktivně a pravidelně věnujete sportu.
Minerální vody nás chrání před únavou, svalovými křečemi nebo před ztrátou energie.
5b4f0cbaa9e86obrazek.png

Kolik vody je tak akorát?

5b4f0d2940fd9obrazek.pngMargit Slimáková se k pitnému režimu vyjadřuje následovně: „Nejsme zastáncem rigidní kontroly množství spolykané vody, nejlépe je potřebu tekutin regulovat vnímáním svého těla - tedy pít, když je žízeň - samozřejmě jsou výjimky jako nemocní s ledvinami nebo staří lidé, kteří už nevnímají pocit žízně.“
Doporučuje se vypít zhruba 2 – 2,5 litru tekutin denně, což představuje denní průměrnou ztrátu. Optimální příjem ale ovlivňuje řada dalších faktorů: věk, tělesná váha, venkovní teplota a vlhkost, fyzická aktivita nebo aktuální zdravotní stav. Zejména v horkých letních měsících, kdy se tělo potřebuje ochlazovat pocením, bychom měly příjem zvýšit. Do pitného režimu se počítá i ovoce a zelenina s vyšším obsahem vody (okurka, salát, paprika, rajčata, meloun, meruňky, jablka…).

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama