Málo pijete? Stačí si do chytrého telefonu stáhnout aplikaci Water Your Body, která váš pitný režim bude sledovat a popřípadě upravovat k lepšímu. Stačí zadat svou váhu a obratem dostanete informaci, kolik tekutin byste měli vypít. Osobní „hlídač“ sleduje dodržování pitného režimu, a jestliže zjistí, že máte skluz, spustí alarm.

rodinka

Nabízí se otázka, zda je lidstvo skutečně tak zdegenerované, že ztrácí pocit žízně, na pitný režim se musí ptát odborníků a k vypití sklenky vody potřebuje vyburcovat alarmem? Ale nenechte se mýlit! Ani naši předkové na pitný režim příliš nedbali. Jak říká MUDr. Kateřina Konopásková z FN Motol, nedostatečný příjem tekutin se odrážel na průměrném věku lidí, který byl daleko nižší: „Dehydratace byla na denním pořádku a úplavice či průjmovitá onemocnění byly smrtelné nemoci. Stejně tak se dříve nic nevědělo o selhání ledvin, člověk prostě zemřel na celkové vyčerpání, a nikdo se nepozastavil nad skutečnou příčinou.“ Od té doby, co se pitnému režimu začala věnovat větší pozornost, výrazně ubylo množství hospitalizací starších osob v nemocnici v důsledku dehydratace. A přibylo dětí, které se na pitný režim učí myslet odmalička. „Optimální příjem tekutin by se měl pohybovat kolem dvou a půl litru denně. Dvě sklenky vody hned po probuzení podporují funkci vnitřních orgánů. Sklenice vody třicet minut před jídlem prospívá trávení a jedna sklenice vody před koupelí snižuje krevní tlak. Jeden pohár vody večer před odchodem do postele je zase nejlepší prevencí pro starší lidi proti krvácení do mozku a srdečnímu záchvatu, k němuž často dochází právě během spánku,“ zdůrazňuje MUDr. Konopásková. „Adekvátní zvýšení množství tekutin by pochopitelně mělo nastat při teplém počasí, sportu či nadměrné fyzické aktivitě.“

Podle knihy B. A. Howarda „Správné studium člověka“ je v lidském těle tolik vody, že by zaplnila čtyřicetilitrový sud. Jen krev obsahuje 92 procent vody, ve vnitřních sekretech, slinách, ve šťávách žaludku a slinivky břišní je jí téměř 98 procent. A každou z 15 miliard mozkových buněk tvoří 70 % vody. Dostatek tekutin udržuje tělní buňky „v kondici“ a zabraňuje jejich vysychání. Pokud je nebudete zásobovat dostatečným množstvím vody nebo budete pít nevhodné nápoje, nemůžete se divit, že budete vypadat staře, budou vám tuhnout klouby, tvořit se kameny ve žlučníku, ledvinách nebo močovém měchýři. A je jen otázkou času, kdy se dostaví kornatění tepen.

Ale co tedy pít?

Každá tekutina startuje vlastní chemický program, ať už je to káva, čaj, alkohol, ovocný džus nebo limonáda. Spotřeba nápojů sycených oxidem uhličitým vzrostla od roku 1946 do roku 2000 o více než 450 procent. Tyto druhy nápojů však v žádném případě nemohou být základem pitného režimu, stejně jako silně mineralizované vody. Ideální jsou nesycené vody s nižší mineralizací. Podle MUDr. Konopáskové je nejvhodnější pramenitá voda např. ta z vrtu Lucka, který se nachází v pohoří Považský Inovec. Hloubka 250 metrů, v níž se vrt nachází, poskytuje přímo ideální podmínky pro čerpání pramenité vody s jemnou mineralizací. Voda se však čerpá o sto metrů blíž k povrchu, kde je optimální složení i průsak hornin: poměr vápníku a hořčíku je 2:1 a pHje mírně zásadité. Proto je tato voda ideálním základem pitného režimu malých dětí i dospělých.

luckaprcek


Voda znamená život a pro lidský organismus je naprosto nepostradatelná, měli bychom ji proto doplňovat neustále. Ideální volbou je neperlivá voda Lucka Nonstop, která se vyznačuje harmonickou chutí, jež se snoubí s příjemným osvěžením. Voda má nízký obsah minerálních látek, čímž velmi prospívá našemu zdraví. Vyzkoušejte  speciální verzi v 0,75l PET balení se zvláštním sportovním uzávěrem.

Reklama