Přelom července a srpna byl nejteplejším obdobím roku. Hned tři desítky meteorologických stanic po celém Česku zaznamenaly v prvním srpnovém týdnu teplotní rekordy. To vše ve chvíli, kdy řada lidí aktivně tráví svou dovolenou nebo sedí v autě v kolonách směrem na jih. Ani ti, kteří zůstávají doma či v kancelářích, by rozhodně neměli podcenit pitný režim. Podívejte se, jak se z vedra nezbláznit a zůstat celý den svěží.

pití

  1. Mějte vodu nebo jiný nápoj, vždy u sebe. Zní to sice primitivně, ale jde o naprostý základ pro náš pitný režim. Člověk je totiž od přírody tvor líný a zvednout se a dojít si pro pití, byť jen pár kroků, mu často působí nečekané potíže. Hned jak dopijete, připravte si pití nové. Když budete mít tekutiny při ruce, doplňovat je budete vlastně automaticky.
  2. Osvěžení ano, ale pozor na teplotu. Studená limonáda, pokud možno ještě s ledem? V horkých dnech bychom to neměli přehánět. „Pokud tělo přijme skutečně ledový nápoj, vede to naopak k tomu, že se organismus snaží tento teplotní šok vyrovnat a vynakládá velké množství energie a tepla,” říká MUDr. Karel Němec z Nemocnice Na Bulovce.
  3. Sáhněte po nealko pivech nebo ovocných pivních mixech. Pokud se třeba během výletu nemůžete dočkat nejbližšího stánku s občerstvením, zkuste si do batohu přibalit některý z pivních mixů. Mají menší nebo dokonce žádný obsah alkoholu a nehrozí tak, že se vám na ostrém slunci začne poněkud rozostřovat zrak. Nealko verzí se nemusí bát ani cyklisté či řidiči, navíc mají řadu originálních příchutí, třeba Bezový květ a Lemongrass nebo Nealko Citron od značky Cool.
  4. Ovocné freshe? Nenechte se zmást! Čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce obsahuje ale velké množství cukru. Podobně je na tom třeba i mléko, pokud tak nechceme napomáhat odvodňování našeho těla, je lepší zvolit neochucené nápoje.
  5. Minerály přijdou vhod, ale s mírou. Čistá voda je pro naše tělo základ, pít ale můžeme třeba i neochucený čaj. Doplňovat během dne minerály je důležité a zpestřit si pitný režim slabě mineralizovanou vodou je v pořádku. Tu silněji mineralizovanou bychom ale rozhodně neměli pít na litry.
  6. Když už pivo, pak raději lehčí. Užijte si teplé letní večery raději s lehčím pivem, jakým je třeba Smíchov od Staropramenu. Na rozdíl od stále populárnějších speciálů dokáže poctivá desítka zahnat žízeň, osvěžit a díky snazší pitelnosti jí můžete vypít víc, aniž byste se druhý den museli bát následků.
  7. Voda není jenom ve sklenici - hledejte ji i v jídle! Pokud počítáme náš denní příjem tekutin, nezapomeňme na ty, které do sebe dostaneme v jídle. Samozřejmě pokud jíme dostatečně pestře. Hlavně v létě si dopřejme dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, případně i polévky, na které v horku většina z nás tak úplně nemyslí. Jistotou je meloun nebo okurka, které navíc zasytí přijdou vhod i těm, kteří dbají na svou váhu.
  8. Brčko nepatří jen dětem. Pijte brčkem doma i v práci a nestyďte se za to. Řada studií prokázala, že díky brčku do sebe dostanete přes den mnohem více tekutin. Jak je to možné, to nevíme. Ale je to tak.
  9. Káva ano, ale v páru s vodou. Jsou tací, kteří bez kávy nepřežijí ani pár hodin. Šálek si rozhodně nemusíte odpírat, nezapomeňte ale na jednu až dvě sklenice vody po jeho vypití. Nemusíte se tak bát toho, že vás káva bude zbytečně dehydratovat.
  10. Nepřehánět! Názory na to, kolik přesně bychom měli vypít, se různí. Obecně ale platí, že na jeden kilogram váhy by mělo v létě padnout asi 40 ml. přijatých tekutin. Příliš mnoho (6 a více litrů) by mohlo snížit množství sodíku v těle a ovlivnit tak jeho hospodaření s tekutinami.
Reklama