Kola (a podobné nápoje) je pro spoustu lidí jako droga. Sladká, zároveň mírně nahořkla a osvěžující. Bohužel také hodně kalorická, což se ale dá vyřešit verzí light s umělým sladidlem. Jenže, lékaři varují: příliš mnoho koly může znamenat potíže s krevním tlakem. Konkrétně s jeho vzestupem neboli hypertenzí. 

Doktor Wolfgang C. Winkelmayer z lékařské kliniky v massachusettském Bostonu zjistil spolu se svými kolegy, že pravidelná konzumace slazené i dietní koly zvyšuje riziko vzniku hypertenze. Výsledky studie vědci uveřejnili v listopadovém čísle prestižního lékařského časopisu JAMA, odkud je převzal mimo jiné server www.medicina.cz.

Vědci přitom vycházeli ze skutečně velkého množství dat - využili totiž informací nasbíraných v rámci dvou studií sledujících zdravotní stav zdravotních sester, kterých se zúčastnilo přes 150 tisíc žen, jež původně neměly žádné potíže s tlakem. Tyto ženy v průběhu 12 let (od roku1990 do roku 2002) vyplňovaly dotazníky.

Hlavním sledovaným parametrem byl v tomto případě výskyt vysokého krevního tlaku. Výsledky studie ukázaly, že během sledovaného období lékaři diagnostikovali potíže se vzestupem krevního tlaku u více než 33 tisíc žen.

Ve srovnání s ženami konzumujícími nejméně kofeinu měly ženy konzumující nejvíce kofeinu zvýšené riziko hypertenze asi o dvanáct až třináct procent ve srovnání s kontrolní skupinou.

A pozor! Vědci zjistili, že zatímco konzumace kávy riziko hypertenze nezvyšovala, naopak pití koly slazené či dietní zvyšovalo krevní tlak sledovaných žen. Neznamená to však, že kafe je úplně neškodné - je totiž dost kyselé, a proto po něm lidi s citlivějším trávením může pobolívat břicho. Příliš se proto nehodí pro lidi, kteří mají potíže s vředy a žaludeční neurózou, byť samo o sobě je nezpůsobuje.

   
Reklama