Takže – teď se opravdu napijte – zkuste vypít alespoň jednu čtvrtlitrovou sklenici vody. Ne nadarmo bijí lékaři každé léto, ba po celý rok, na poplach, abychom pili dostatečné množství tekutin. A tou nejlepší a nejzákladnější tekutinou je voda.
“Problémy s pitným režimem (nejen s jeho pravidelností, ale i množstvím přijatých tekutin) nemají jen Češi, ale prakticky celosvětová populace. Abych nebyl k české populaci příliš kritický – pokud se bavíme o statistických hodnotách, tak česká populace má proti některým jiným zemím trochu navrch – celková konzumace piva nás mírně posunuje k těm lepším hodnotám. Pokud nás ovšem zajímá příjem čisté vody, žádná sláva to není,” říká Mgr. Martin Jelínek, poradce pro výživu.
V nespočetných publikacích či článcích najdete, že do celkového počtu přijatých tekutin se započítává i polévka a čaj zelený, ovocný či bylinkový. Netoliko však č
Žena-in.cz se tedy ptá: Kolik máme vypít vody, abychom byli fit?
“V různých médiích se objevují doporučení, že každý den musíme vypít nějaké konkrétní množství tekutin. Co se týká přesné hodnoty, je potřeba si uvědomit, že celkové množství příjmu vody závisí na mnoha faktorech – hmotnost těla, pohlaví, teplota okolí, pohybová aktivita, věk apod. Je vcelku jasné, že dospělému aktivně sportujícímu muži vážícímu 90 kg nedoporučíme stejné množství tekutin jako 50kg ženě se sedavým zaměstnáním. Průměrný příjem tekutin u dospělých lidí v západní části civilizace (Evropa + Amerika) je statisticky uváděn na 1,8 litru/den, což je docela málo,” odpovídá pan Jelínek.
V knize Voda – Největší lék od Steve Meyerowitze autor uvádí mezi základy správné hydratace, že člověk by měl vypít tolik sklenic vody (pozn. 250 ml), kolik je desetina jeho tělesné váhy. Můžeme to vzít jako základ, protože žena se 65 kg by měla vypít 6,5 sklenic vody – tedy 1,75 l a uznejme, že při sportu či při vyšších teplotách si naše tělo žádá více tekutin.
Většina z nás se ovšem napije, až když padá žízní. Je to jediný příznak, kdy bychom se měli napít? “Správně bychom měli pít vodu vždy ve větším množství, než nám diktuje naše žízeň. Vhodným postupem je např. pít sklenici vody v pravidelných intervalech, ale celkové množství skutečně záleží na výše jmenovaných faktorech,” vysvětluje Mgr. Jelínek.
A to by Žena-in.cz nebyla zvědavá ženská, kdyby se nezajímala o kvalitu tekutin, které požíváme…
“Je to otázka, kterou řeší odborníci na celém světě. Někteří Vám budou tvrdit, že nejlepší je voda destilovaná, tj. zbavená veškerých látek včetně zdraví prospěšných minerálů, převážný zbytek světa však stojí za příjmem vody alespoň částečně mineralizované. Určitě by voda neměla obsahovat žádné látky, u kterých je prokázán jakýkoli negativní dopad na naše zdraví – zbytky zemědělských hnojiv (dusičnany), těžké kovy, aj. Vysoký obsah dezinfekčních látek, kterými se hubí mikroorganismy, také není optimální.”
K prostředkům, kterými si můžeme vodu zkvalitnit, pan Mgr. Jelínek uvádí: “Stále častější variantou je pořízení domácího vodního filtru. Možností je spousta, existuje několik účinných způsobů, jak zbavit vodu nežádoucích kontaminantů – filtrace aktivním uhlíkem, destilace, obrácená osmóza, ošetření UV lampou, keramické filtry apod. Většinou takové přístroje pro zvýšení účinku kombinují několik variant ošetření vody. Často používané jsou filtry s obrácenou osmózou – odborníci však ze zdravotních důvodů varují před dlouhodobým příjmem takto získané demineralizované vody. Zajímavou variantou jsou přístroje kombinující UV lampu a uhlíkový blok,” a dodává, “při výběru jakéhokoli filtru je však doporučeno důkladně prostudovat jeho schopnosti včetně servisních a záručních podmínek.”
Nový komentář
Komentáře
piju dostatečně, voda mi chutná, tak nemám problém
k dodržování pitného režimu se musím doslova nutit, žízeň mám opravdu málo kdy a to občas piju jen litr. Když jsem kojila, tak jsem si zapisovala na papír, co kdy vypiju. Dostala jsem se na tři litry, ale přesto, že jsem tohle dělala rok, tělo si nezvyklo. Teď vypiju v průměru tak 1,5 litru. Chtěla bych víc, ale "natlačit" to do sebe je fakt problém. Připadám si potom jak průtokovej ohřívač a stále běhám....
Nemohl by mi někdo poradit, prosím ?
tak já se přidám také s troškou do mlýna, pít se má pořád stejně, ve vedrech asi přidat, protože se více potíme, jak se pije nerovnoměrně - tak to myslím poškozuje naše ledviny, díky za poučný článek
Voda je i v pívu
No já nevím -subjektivně vzato jasem dřív pila cca 2l denně...v současnosti(cca 1/2 roku) piju cca 4-5l a od té doby nevím, co je migréna (dříve 1-2x za měsíc)...mám krásně pružnou pokožku (dřive celulitický hnus)....tak nevím-je to moc a nebo ne?
Myslim, že vseho s mirou, ledviny jsou take jen organ a ne prutokovy bojler. Myslim, ze kdo ma potrebu pit nad tri litry, mozna by si mel nechat ty ledviny zkontrolovat. Lekarka mi rikala, ze extremni piti tj. nad 3l ledviny poskozuje - nadmerna zatez a ze je tato moda skodliva.
Ferdicka: tohle ale mají děcka u nás ve školce a pijí to
taky občas mám problém najít si vůbec čas napít se
jo, a nejraději mám babiččinu vodu, bydlí totiž na malinké vesničče, a vodu stahuje přímo od pramene, ten je tak 15 m od domu. Mňam. Jo, a to jsem se ještě nezmínila o tom, že když ji chcete pít, tak ji musíte nechat chvilku odstát, protože ej ledová jak hrom.
no ja taky moc nepiju, protože nemám žízeň, a když vypiju skleničku, tak lítám na záchod, jako bych vypila Balaton. ale jedna lékárnice mi poradila, jak na to pití vyzrát: vzít si půllitrový hrnek, a nepoložit ho, dokud ho celý nevipiju, je to teda masakr, ale funguje to, když víte, že musíte vypít 3 - 4 denně, tak za pár dní už vám to ani nevadí, protože si na ten přísun tělo zvyklo a vyžaduje ho.
No, ale už to taky nedělám, více mi vyhovuje, mít u sebe pořád půllitrovou lahev vody, kterou když jsem ve městě mám za chvilku prázdnou, protože furt usrkávám, a to i když nemám žízeň, horší je to v práci, tam nemám někdy vůbec čas pít, protože dělám manuálně u stroje, a když chvilku nedám pozor, tak je malér.
calumite:
zajímavý to mě taky problém nedělá
taky mám problémy s pitím
ale od té doby co nám v práci instalovali automat na vodu tak je to lepší...ta voda mě vyloženě chutná, je ledová takže osvěžující...tak alespoň v práci pitný režim dodržuju
Galina: kačinka: díky, vyzkouším to. Prostě když nemám žízeň a tu mám málokdy tak nepiji. A navíc mně to ani nechutná, jo kdyby to bylo aspoň vínko
Piju, piješ, pijeme
Galina:
dělám to taky tak, protože toho jinak přes den moc nevypiju
Palita: mně pomáhá,když mám sklenku vody pořád před sebou...prostě neodolám amusím pořád ucucávat...je to jako s alkoholem
Palita: každou půl hodinu si dát sklenku (ale taky mi to moc nejde)
Mě už nebaví ty články, že se má pít a pít. Stejně mně to nejde, po půl litru vypité vody jsem jak sud.
Může mi někdo poradit, jak se mám donutit vypít aspoň 1 litr vody?
Blueberry: hancze: abychom se nedehydratovaly a mohly hodně klikat
Clanek o vode tu byl (a diskuze pod nim) asi pred tydnem. Myslite, ze to do te hlavy potrebujeme nalejt?