Potkáte kamarádku? Zajdete na skleničku. Slavíte narozeniny či svátek? I šéf se zastaví s lahví. Vracíte se z divadla (kina, posilovny, procházky...)? Tak aspoň jeden drink. Ale i cesta z práce pro mnohé z nás končí pravidelným zastavením „na jedno“. Čechům i Češkám alkohol prostě chutná. Jaksi ale zapomínáme, že jde o „metlu lidstva“!

Statistika je neúprosná: Na každého včetně nemluvňat v Česku připadá 10 litrů čistého lihu ročně. A když se to přepočte na konzumní alkohol, vypije každý z nás 8 litrů destilátů, 17 litrů vína a 328 piv (164 litrů). A to už je v celosvětovém měřítku pořádný „pitný režim“!

Největší spotřebu mají muži od 35 do 45 let, nejméně si zavdávají ženy nad 54 let. Alarmující je fakt, že třetina dospělých mužů a 10 % žen pije alkohol v dávkách, které jim mohou zdravotně uškodit. Takzvaná alkoholová okna má nejméně jednou do měsíce 23 % mužů a 5 % žen.

Zvlášť katastrofální je situace u dětí. „Nasávat“ se začínají učit už mezi 6–8 rokem (často bohužel v rámci rodinných oslav) a dospívající už pijí naprosto běžně. Přitom na mladém organismu se pití podepisuje nejhůře a v tomto věku také vzniká nejsilnější závislost.

Stačí málo
Pokud jde o závislost na alkoholu, u mužů vzniká například už při pouhém jednom pivu či velkém „panáku“ denně a u žen po pravidelním pití 1,5 deci vína. Dvojnásobná denní dávka alkoholu pak už představuje zdravotní riziko.


Je pravda, že při ohrožení drogami a při současné halasné kampani zakazující kouření se na nebezpečí naší staré známé „metly lidstva“ jaksi pozapomíná. Občas se naopak tu a tam objevují články, že mírné pití prospívá srdci a cévám, proplachování pivem ledvinám a žaludku a střídmá kapka alkoholu svědčí našemu krevnímu tlaku. A bůhví co ještě.

To může platit u kvalitního piva či dobrého jakostního vína v minimálním množství a jen občas, ale celkově se na nebezpečné hrozbě alkoholu nic nemění. Proto nepodceňujme jeho rizika a – když už si my sami chceme kazit zdraví – ho v žádném případě nenabízejme dětem.

Jste zvyklá pravidelně pít? Dáte si sklenku k jídlu, nebo máte své „vysezené“ místo u stolu štamgastů v některém z restauračních zařízení? Co pijete a jak často? Kolik alkoholických nápojů během týdne vypijete? Jak starému dítěti dovolíte na rodinné oslavě „štamprličku“?

Reklama