Před nedávnem mě upoutal příběh slovenské rodiny, která se léčí pijavicemi. Rodina složena z rodičů a dvou dětí ve čtyřech zavařeninových sklenicích pěstuje pijavice pro každého člena. Pijavice si členové rodiny tak oblíbili, že jim dali i jména. V pravidelných intervalech je přikládají na různé časti svého těla a nechají je působit zhruba 20 minut.

 

Zakousnutí pijavice téměř vůbec nebolí. Místo, kde byla pijavice přisátá, je pochopitelně podrážděné a po léčbě se přelepí náplastí.

Celá rodina si účinky této starověké léčby pochvaluje.


Blahodárné účinky pijavic lékařských potvrzuje i klasická medicína. Například v USA lékaři používají pijavice při léčbě některých pooperačních stavů. Typickým příkladem je přišitý prst, kde je narušen odtok krve žilami. Na toto místo se přiloží pijavice, která kromě jiného do rány vpustí látku hirudin snižující srážení krve. Když je léčba dostatečně dlouhá, nové cévy začnou prorůstat do tkáně.

Média uvádějí, že čeští chirurgové pijavice nasazovali ještě před deseti lety. Bohužel, v české přírodě pijavice lékařská
téměř vymizela.

Pijavice existují i v lidské podobě. Ty na rozdíl od pijavic, které pomáhají, vysávají. A to různými způsoby. Jednoduše se na nás nalepí a častokrát začnou vysávat tak nenápadně, že si to ani nemusíme uvědomit. Když nám to dojde, máme problém se jich zbavit.


Pro pijavici lékařskou se rozhodujeme dobrovolně, protože víme, že nám pomůže, a když už nechceme, aby nám sála krev, jednoduše ji od těla odtrhneme.
Pro „pijavici lidskou“ jsou charakteristické opačné vlastnosti. Namísto toho, aby pomáhala, vysává, a když se na nás nalepí, máme problém se jí zbavit…

 


Jaký je váš názor na pijavici lékařskou a „pijavici lidskou“? Máte s nimi osobní zkušenosti? Dokážete včas odhadnout, že se na vás někdo přiživuje? Co děláte v těchto případech?
Poznáte účinný způsob, jak se zbavit vysávání?

 

 

Napište nám o tom…

Adresu už znáte: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek čeká odměna od Radoxu!

 

 

 

 

Reklama