64e6150637da7blobid0.png

Hyperpigmentaci mohou ale způsobovat i kožní onemocnění – melasma a pozánětlivá hyperpigmentace. Melasmu poznáme jako větší tmavé plochy na pokožce a způsobují ji hormonální změny. Nejčastěji jí trpí ženy v těhotenství, ale může postihovat i muže.
 
Pozánětlivá hyperpigmentace je pak způsobena špatným hojením kožního poranění. Typicky postihuje třeba osoby trpícím akné, nebo při poranění pokožky nesprávným použitím laseru nebo chemického peelingu.
 
Co způsobuje vznik pigmentových skvrn?

Tmavé skvrny způsobuje zvýšená produkce přírodního pigmentu melaninu v pokožce. V normálním množství dává naší pokožce, vlasům a očím jejich přirozenou barvu. Pokud se melanin začne tvořit v pokožce příliš, vyplouvají na povrch tmavé skvrny různých velikostí.  Za zvýšenou tvorbou stojí několik faktorů, ale obecně je to UV sluneční záření, hormonální výkyvy, změny v pokožce způsobené věkem či poranění pokožky. Hyperpigmentace také mohou způsobit některá onemocnění, užívání určitých léků či nedostatek vitamínů a minerálů.

64e61529dc0d4blobid0.png 

Jak se zbavit pigmentových skvrn? 

Nechte si doporučit našimi zkušenými dermatology ošetření přesně pro vaši pleť. V Asklepionu kombinujeme na oddělení dermatologie různé typy laserům s intenzivním pulzním světlem (IPL) a chemickým peelingem.

  • Lasery

Laserové paprsky míří přesně na pigmentové skvrny, jsou tedy určeny spíše pro lokální ošetření. Laserový paprsek zasáhne pigment uložený v pokožce a rozstřelí je na malé částečky, které pak lymfa odplaví. Podle typu pigmentových skvrn a uložení v pokožce doporučí lékař nejvhodnější typ a intenzitu ošetření.

  • IPL

Intenzivní pulzní světlo působí na kořínky chloupků, které oslabí. Ve výsledku chloupky přestanou růst. 

  • Chemický peeling

Pomocí chemického roztoku aplikovaného na pokožku dojde nejprve k rozvolnění povrchové vrstvy kůže, která se následně začne olupovat a obnovovat. Přispívá tak k pigmentových skvrn, ale tím, že nepůsobí na hluboké vrstvy kůže, jedná se spíše o doplňkovou metodu. Krásně ale projasní pokožku, zjemní jizvy vzniklých po akné a zlepšuje stav rozšířených pórů.

Jak předcházet vzniku pigmentových skvrn?
 
Základem je prevence, tedy ochrana před slunečním zářením. Používejte krémy s UVA i UVB ochranou pravidelně. Pokud máte světlejší fototyp a sklony k pigmentacím, používejte krémy s vysokou ochranou denně, protože sluneční paprsky pronikají i přes mraky.

Vyhýbejte se nadměrnému slunění a přímému opalování a při pobytu na pláži nebo v létě na přímém slunci nezapomínejte klobouk.
64e614d2ae486obrazek.png

Reklama