Jak jim předcházet a na co vsadit v případě, že už se objevily?

Pigmentové skvrny jsou velkým tématem zejména v létě, jejich vznik však nemusí nutně souviset přímo se slunečním zářením. Jedná se o tmavší místa na pokožce, která vznikla nadprodukcí kožního barviva – melaninu. Ačkoliv se obvykle nejedná o zdraví nebezpečný problém, výrazně ovlivňuje psychiku, protože se projevuje na nejvíce viditelných částech těla. Důležitou roli hraje prevence, ale řešení lze najít i v případě, že už skvrnky vznikly. Jako jedno z nejúčinnějších a zároveň nejšetrnějších řešení se v současnosti jeví ošetření pleti intenzivním pulsním světlem.

pigment

Jaké jsou příčiny hyperpigmentace?

Jak už bylo řečeno, hyperpigmentace nemusí být nutně spojena s nadměrným sluněním, ač je to jeden z hlavních činitelů. „Často se setkáváme i s pojmem „stařecké skvrny“, které jsou skutečně spojeny se stárnutím pokožky a její expozicí slunečnímu záření. S tmavými flíčky se však můžeme setkat i u mladých žen, například při užívání antikoncepce či v období těhotenství, kdy dochází v organismu k rozsáhlým hormonálním změnám,“ říká Alena Jírů z Kliniky krásy Anděl, která se specializuje mimo jiné na léčbu hyperpigmentace pomocí pulsního světla. S pigmentovými skvrnami se můžeme setkat také po zahojení jizev, akné, různých zranění či zákroků na pokožce, ale také při užívání některých farmak.

Vhodná prevence

Nejlepší ochranou před nežádoucími skvrnami je dodržování jednoduchých pravidel. „Nevystavujte se zbytečně nadměrnému slunění a vždy používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem proti UV záření, a to nejen při opalovaní, ale i při běžném pobytu venku,” radí Alena Jírů. Dalším podstatným faktorem při prevenci vzniku skvrn je způsob stravování. „Zařaďte do svých jídelníčků potraviny obohacené o vitamíny a stopové prvky, jako je například vitamín C, E, beta-karoten, zinek a selen,” dodává.

A co když už je pozdě?

pigment2I když hyperpigmentace vznikne, není potřeba propadat zoufalství, v současnosti existuje hned několik možností, jak si s nevzhlednými flíčky poradit.

Nabízí se samozřejmě krycí kosmetika, nicméně je pravděpodobné, že skvrny budou postupem času tmavnout a budou výraznější. Zesvětlit je můžete zkusit depigmentačními krémy, chemickým peelingem či laserem, což jsou sice účinné metody co do odstranění skvrn, ale značně invazivní a paradoxně rizikové pro vznik skvrnek při hojení pokožky. Ideálním řešením se proto jeví ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL). Pomocí IPL světla dojde v pokožce k přeměně světla na teplo, které jí vázáno právě kožním barvivem. Tato tepelná reakce způsobuje rozpad pigmentové skvrny a její pozvolné vyblednutí. „Jedná se o naprosto neinvazivní zákrok, který je zcela bezbolestný a nevyžaduje žádnou rekonvalescenci,“ potvrzuje majitelka Kliniky Krásy Anděl, Alena Jírů.

pigment1

Reklama