Vitaminy jsou pro zdraví člověka nezbytnou nutriční složkou. „Vita“ znamená život a odtud tyto mikronutrienty dostaly i svůj název. A během života bychom měli dbát na jejich vyvážený přísun, protože hrají v lidském organismu svou podstatnou roli – zejména plní funkci katalyzátorů biochemických reakcí a podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků i cukrů.

Existuje více jak 10 základních typů vitaminů, z nichž si lidské tělo umí samo vyrobit jen velmi malý podíl. Většinu tedy musíme tělu dodávat ve stravě, pomocí vhodně zvolených doplňků stravy, anebo samozřejmě můžeme zdraví své pleti podpořit vitaminovým sérem či krémem.
K podpoře zdravé pokožky přispívá celá řada vitaminů (B, E, D, K…) a minerálů (zinek, selen, hořčík…), ale jednoznačné prvenství zaujímá vitamin C, který je potřebný pro metabolismus aminokyselin hydroxylysinu a hydroxyprolinu, čímž se podílí na syntéze kolagenu – základní bílkovině pojivové tkáně. S odpovídajícím množstvím kolagenu je zaručena pevnost a pružnost pleti. 

Zázračné „céčko“

Vitamin C rovněž patří mezi významné antioxidanty, protože vychytává škodlivé volné radikály – zmírňuje dopad reaktivních forem kyslíku, dusíku a organických látek, které kůži poškozují. „Vitamin C zároveň potlačuje nadměrnou tvorbu vrásek a udržuje pleť projasněnou a elastickou. Dále pomáhá při hojení ranek, eliminuje tvorbu pigmentových skvrn tím, že snižuje produkci kožního barviva melaninu a zesvětluje pleť. Celkově přispívá k regeneraci kůže a k její ochraně před škodlivými účinky znečištěného životního prostředí, slunečního záření nebo například nikotinu," doplňuje informace korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová z MEDICOM Clinic.

Eveline169 Kč/La Roche-Posay 890 Kč/Perricone 1049 Kč


Možné příznaky nedostatku vitaminu C na pleť:

  • Suchost a drsnost
  • Zašedlý odstín
  • Časté modřiny a rozšířené červené žilky (při deficitu vitaminu C ztrácejí stěny krevních cév pevnost a snadno praskají)
  • Zánětlivé defekty, akné a jejich pomalé hojení
  • Lámavé a třepící se vlasy a nehty
  • Zvýšená tvorba vrásek
  • Zvýšená tvorba pigmentových skvrn

Lirene 149 Kč/Lumene 729 Kč/Neostrata 1290 Kč/Ziaja 189 Kč


Krémy a séra s tímto zázračným vitaminem proto zařaďte do svého každodenního beauty rituálu. Podpoříte tak syntézu kolagenu, nastavíte ochranný štít proti poškození volnými radikály a zpomalíte známky stárnutí. 

Také si přečtěte: 

Reklama