Dokonalý vzhled naší pleti často kazí pigmentové skvrny. Trápí většinu žen po čtyřicítce, ale i mladší ženy, a nejsou nic příjemného. Objevují se na obličeji, čele nebo nad horním rtem. Naštěstí se dají překrýt silnou vrstvou make-upu, redukovat různými séry a krémy, nebo v poslední variantě odstranit speciálním laserem.

Kde se vzaly, tu se vzaly...

skin

Pigmentové skvrny se objevují na pleti v podobě skvrn a hnědých flíčků různých velikostí a objevují se znenadání. Můžeme je rozdělit do několika skupin. První se tvoří vlivem hormonálních změn, jako je těhotenství, menopauza nebo dlouhodobé užívání antikoncepce. Po navrácení hormonální rovnováhy často blednou - ačkoli nemizí vždy zcela.

Další typ tzv. hyperpigmentace je způsoben zánětlivými onemocněními pleti, jako je například psoriáza, ekzém a akné. Alergické reakce na léky, spáleniny, léčba laserem a laserová epilace mohou také způsobovat poruchy pigmentace.

Nejčastějším typem nepravidelné pigmentace jsou sluneční skvrny a tzv. stařecké skvrny. Vznikají v důsledku nadměrného vystavování pleti UV záření, nejčastěji se tedy objevují na těch partiích pokožky, které byly během let nejvíce vystavovány světlu - jako je horní strana rukou, dekolt a vrchní strana předloktí.

Jak jim předcházet

Nejlepší ochranou před pigmentovými skvrnami je však podle lékařů prevence. „Vycházet na slunce bez ochranného faktoru alespoň 20 USF je v dnešních dnech spíše hazardem, a to neplatí jen u vody při koupání, ale také při každodenních aktivitách,“ říká český estetický a plastický lékař Michael Entner. Ultrafialové záření je totiž jedním z nejzávažnějších faktorů poškozujících kůži, způsobujících její předčasné stárnutí a vyvolávajících rakovinu.

Pokud se vám během léta vytvořily pigmentové skvrny, vsaďte na kvalitní kosmetické krémy a séra. Obrňte se ale trpělivostí a myslete na to, že pigmentové skvrny mizí pomalu!

Jste-li netrpělivá, lze pigmentové skvrny odstranit laserem. Zákrok je mírně bolestivý. „Je to, jako když vás někdo štípne. Ošetřené místo se pak hojí necelých deset dní. Na místě se pak vytvoří malý stroupek, který se sloupne a pigmentová skvrna je pryč,“ líčí svou zkušenost s laserem moje kamarádka Lenka, která zaplatila za zákrok pět set korun. „Po roce se mi ale pigmentová skvrna objevila znovu,“ dodává.

A co vás skutečně zbavilo pigmentových skvrn? Pište do diskuze. :)

ČTĚTE TAKÉ:a

Ve fotogalerii najdete produkty, které vám pomohou zatočit nebo redukovat pigmentové skvrny:

Reklama