Nadměrné slunění, ale i hormonální výkyvy jsou nejčastější příčinou nevzhledných pigmentových skvrn na tváři, rukou, nohou či v dekoltu. I když tuto estetickou vadu kaňku na kráse lze celkem jednoduše odstranit, nejlepším způsobem zůstává prevence. 

Na problematiku pigmentových skvrn a možnosti jeich odstraňování jsme se zeptali Petry Řehořkové z Petra Clinic

pCo může za vznik pigmentových skvrn?
Příčin je celá řada (hormonální změny v těhotenství, v menopauze či jiné hormonální poruchy, genetika, nedostatek vitamínů, nesprávná funkce jater i neodborné kosmetické ošetření spojené s nadměrným vystavováním se slunci), hlavním spouštěčem však je sluneční záření, respektive nadměrné slunění. Ale pozor si musíme dávat i na strhávání chloupků nad horním rtem. Tím se oslabuje svrchní vrstva pokožky a daleko lépe vynikne barevný rozdíl této partie.

 Dá se pigmentovým skvrnám předejít, nebo nás prostě neminou?
Musíme si pamatovat, že je vždy jednodušší chovat se tak, aby pigmentové skvrny nevznikly. Prevence jejich vzniku zahrnuje vyhýbání se nadměrnému slunění a na přímém slunci používat krémy s ochranným faktorem. Pleti pomůže, pokud budeme používat kvalitní kosmetiku. Měli bychom také zajistit dostatečný příjem vitamínů C a E. Důležité je, aby byla naše strava bohatá na zinek, beta-karoten a selen.

Když už pigmentové skvrny máme, jak se jich zbavíme?
Na trhu již existuje velmi kvalitní kosmetika s vysokým UV filtrem, speciální CC krémy místo make-upu i s filtrem proti slunci.

Označení CC krém skrývá barevně sjednocující krém (colour control nebo colour correcting). Ten omezuje množství černých teček, tvorbu prvních vrásek, začervenání pleti a právě také výskyt pigmentových skvrn.

A pokud máme k pigmentům sklony, na domácí použití platí osvědčená kyselina kojová nebo aha peeling. Kyselinu kojovou naleznete v některých kosmetických přípravcích a slouží k regulaci tvorby melaninu (hnědého až černého pigmentu) v pokožce. Výborným prostředkem proti pigmentovým skvrnám je aha peeling. To je chemický přírodní peeling pracující s ovocnými kyselinami, které „přinutí“ pokožku k obnovování.

Ačkoli pigmentové skvrny nepředstavují žádné zdravotní riziko, pro mnoho lidí znamenají obrovský estetický problém. Zejména to platí tehdy, jsou-li skvrny na více viditelných místech jako jsou končetiny, obličej nebo dekolt.

Pigmentové skvrny mají různou intenzitu zbarvení. Mohou být velmi výrazné i téměř neviditelné – podle toho, jak hluboko je uloženo kožní barvivo. Od intenzity pigmentace se odvíjí léčba pigmentových skvrn. Méně výrazné pigmentace je možné eliminovat pomocí speciální kosmetiky.

Co když jsou skvrny hodně výrazné a kosmetika je na ně krátká. Jakým způsobem se jich můžeme zbavit?
Barevně intenzivnější pigmentové skvrny je lepší řešit s pomocí odborníka a moderních metod. V tomto případě se vyplatí dát na odbornou radu a pomoc, která ochrání pleť před poškozením způsobeném neodbornou péčí. Velmi účinnou metodou v boji proti pigmentovým skvrnám je speciální Alpha effect peeling, jenž je šetrnou formou chemického peelingu – je bezbolestný a již půl hodiny po jeho aplikaci pleť ze zarudlé barvy vybledne do svého přirozeného tónu.

Všímejte si své pleti, pokud se pigmentové skvrny objeví, řešte je ihned, bude to snadnější.

Příště nám Petra Řehořková prozradí, jak být krásná i bez make-upu

Čtěte také:

Staráte se o svou pleť a chodíte na kosmetiku?

Reklama