znam.jpg
Foto: Shutterstock

Pigmentové skvrny vznikají nahromaděním hnědého pigmentu kůže melaninu v různých vrstvách kůže. Ty nastanou, pokud není citlivá pokožka během léta či jara dostatečně chráněná kosmetikou s UV faktorem. Pokud víte, že jste k pigmentovým skvrnám náchylní, tak je důležité chránit se minimálně SPF 50. Nedoporučují se také solária. Zajímavosti je, že na pigmentové skvrny jsou více náchylní jedinci s tmavším odstínem kůže. Produkují více pigmentu v pokožce, díky tomu mají lepší přirozenou ochranu proti slunečnímu záření, ale také jsou ve větším riziku vzniku lokalizovaných pigmentových skvrn. 

Pigmentové skvrny se také mohou častěji objevit s přibývajícím věkem. Čím jsme starší tím se mění fyziologické funkce kůže, a to vede i ke vzniku tmavších skvrn. 

Pigmentové skvrny kontrolujte u dermatologa 
Pigmentové skvrny jsou často problémem hlavně z estetického hlediska, ale rozhodně bychom je neměli podceňovat. Kdykoliv pozorujete nový pigmentový projev na pokožce, který mění barvu, tvar a mění se v čase, je nejlepší navštívit lékaře. Kožní melanom totiž může někdy vypadat jako plochá skvrnka hnědavé barvy. Doporučuji proto nepodceňovat prevenci a jednou ročně se nechat vyšetřit dermatologem. Laik může jen těžko rozpoznat, zda se jedná o melanom, pigmentovou či stařeckou skvrnu. 

Fleky po parfému či lécích 
Kromě sluníčka či hormonálních změn mohou skvrny způsobit i éterické silice obsazené v parfémech, které pak zanechají pigmentaci po stranách krku. Některé složky kosmetiky jako éterické oleje mohou zcitlivět pokožku na sluneční záření a vyvolají vznik pigmentací na pokožce. Aby nám na krku nezůstaly tmavé mapy, pak před plánovaním pobytu na sluníčku nenanášíme na pokožku parfém. Nežádoucí pigmentace může vznikat i jako reakce na různé léky, včetně léků nanášených na kůži, jako jsou například gely proti bolesti, které mohou pod vlivem slunečního záření způsobit podráždění se vznikem pigmentací. 

image.png
Foto: Shutterstock

Zkuste „bělící“ kosmetiku 
Základ léčby všech pigmentací, je pečlivá ochrana před UV zářením. Pokud skvrny nejsou příliš výrazné a nejsou tak uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou dermokosmetiku s bělícím účinkem, která ovlivní tvorbu pigmentu. Kromě pleťových krémů jsou praktické i depigmentační produkty jako je odličovací voda či séra. K dostání jsou i speciální pera, kterými lze přesně zacílit na místa, která jsou potřeba šetrně zesvětlit. 
Vhodné jsou také přípravky s kyselinou glykolovou. Ta přispívá k regeneračním procesům v pokožce a navrací jí ztracený jas. Ideální je na zmírnění jemnějších pigmentových skvrn. Nejlépe se aplikuje ve formě koncentrovaných sér. 

Po létě pomůže chemický peeling i laser 
Pomůže chemický peeling. Jde o lékařské ošetření pokožky za pomocí aplikace nejčastěji ovocných kyselin. Peeling odstraní povrchové vrstvy kůže a tím následuje následná regenerace a sjednocenější barevný odstín pleti. Pro maximální účinnost se provádí v sérii několika sezení. Velmi účinným nástrojem na léčbu pigmentací je i frakční resurfacing za pomoci CO2 laseru. Díky němu dochází k hloubkové regeneraci postižené kůže, barevnému sjednocení a bonusem je také odstranění jemných vrásek.

Zdroj: dermatolog MUDr. Jan Kučera, Asklepion

Reklama