Zvu vás na další malou reportáž z cesty po Itálii. Tentokrát trochu odbočíme od vyhlášených turistických tras a podíváme do zajímavého městečka nedaleko Carrary. Jmenuje Pietrasanta a svého času zde pobýval Michelangelo.

Michelangelo Buonaroti možná v tomto městečku zanechal kousek svého uměleckého ducha, když se tu ubytoval na cestě do (nebo z) Carrary. Kdybyste náhodou nevěděli, co má Carrara společného s Michelangelem, tak vězte, že je to nejvyhlášenější lom na mramor na světě. Právě Michelangelo objevil krásu carrarského mramoru a odtud pochází kámen, z něhož se „zrodil“ David.

Ale zpět do současnosti a uliček Pietrasanty plných galerií, uměleckých kavárniček a soch.

pietra

Románský kostel na náměstí je pochopitelně také z bílého carrarského mramoru. Všimněte si malého tmavého objektu v uličce.

hlava

Tady ho vidíte zblízka. Bronzová hlava špulící rty k polibku měla na výšku asi tři metry. Pěkný kousek

rám

Tento „rám“ byl vděčným objektem fotografování. Přímo svádí, abyste se do něj postavili a řekli sýýýr. Já jsem odolala.

sochařka

Zato jsem neodolala tomuto sochařskému stolku. Co já se u něj nastála...Tenhle byl z bronzu, včetně paličky. Teď koukám, že můj top skvěle ladí s deštníkem v pozadí.

Bohužel (nebo možná bohudík) jsme přijeli v době polední siesty, takže v ulicích nebylo kromě turistů živáčka. Kavárničky, s výjimkou těch největších na náměstí, úžasné designově pojaté butiky a galerie byly zavřené.

kavárna

Dali jsme si skvělé kapučíno a pozorovali život.

kavárnička

V téhle umělecké kavárničce ctili polední siestu. Díky tomu jsem si mohla vyfotografovat úchvatně pomalované stolečky.

koza

Toto je jeden z nich. Skoro škoda zakrýt ten obraz nádobím, nemyslíte?

kaló

Poznáváte Fridu Kahlo?

šplhající dívka

Na šplhající dívku jsme měli výhled přes uličku

kavárna

Nádherně pojatý vchod

Trochu poprchávalo a městečko působilo ospale, ale to mu nic neubíralo na kouzlu a neopakovatelné atmosféře, která mi připomínala Francii.

Možná to bylo právě tím uměním, kterým je prostoupené. Dodnes je inspirativní pro spoustu umělců. V ulicích se pořádají sochařská sympozia a výtvarné workshopy, které v něm zanechávají pozoruhodné stopy nejen v podobě plastik a prostorových objektů, ale i stylově pojatých obchůdků a kaváren.

Moc hezké.

Čtěte také:

Italky jsem si představovala jinak