kafe-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

ESPRESSO
Příprava espressa se zjednodušeně řečeno skládá z kvalitní čerstvě namleté kávy (cca 8 g) a vody. Aby byla jeho chuť dokonalá, je nutné splnit několik podmínek. Správné namletí kávy, tlak vody 9 barů, teplota vody 90 až 92 °C a správná doba extrakce (cca 25 až 30 vteřin). Výsledkem je perfektní šálek kávy, 25 až 35 ml intenzivní chuti, kde se ukrývá to nejlepší z dané sklizně.

RISTRETTO
Ristretto je nápoj pocházející z jižní Itálie, ze Sicílie. Je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. K pokrácení espressa se uchylují místní milovníci kávy kvůli vysokým teplotám v tomto kraji, kdy bylo potřeba ještě zmenšit nápoj, aby při pití nedocházelo ke zvyšování teploty organismu.

DOPPIO – double espresso
K přípravě dvojitého espressa je třeba použít dvojnásobné množství kávy (cca 16 až 20 g) a přibližně 60 ml vody. Je vhodné především v případě, že toužíte po skutečně silné a povzbuzující kávě.

ESPRESSO LUNGO
Klasické „české presso“. Je to tedy středně velký šálek espressa, který obsahuje stejné množství kávy jako espresso (cca 8 g), ale větší množství vody, přibližně 60 ml. Je v našich končinách asi nejčastěji objednávaným typem kávového nápoje.

CAFFÉ AMERICANO
Nebo též zkráceně jen americano je také celosvětově oblíbené. Podle legendy vzniklo caffè americano za druhé světové války. Americkým vojákům totiž vůbec nechutnalo příliš malé a silné espresso a začali si jej s oblibou ředit vodou. Podává se zpravidla jako espresso ve velkém hrnečku, ke kterému zákazník navíc dostane konvičku s horkou vodou. Tou si pak dle své chuti a potřeby kávu rozředí. Adekvátní šálek na americano je podle baristů 150 až 180 ml velký.  

ESPRESSO MACCHIATO
Tento kávový nápoj bývá často zaměňován za latte macchiato, které milují především některé dámy. Nejedná se ovšem o velké „tříbarevné kafe“. Pokud si ho v kavárně objednáte, dostanete od obsluhy klasické malé espresso s čepičkou vyšlehané mikro pěny.

LATTE MACCHIATO – „to tříbarevné“
Připravuje se do vysoké průhledné sklenice, která umožňuje přilákat potenciální zákazníky především tříbarevnou mozaikou. Při jeho přípravě se začíná teplým mlékem našlehaným do mikro pěny. Teprve na něj se nalije espresso. Obvykle tak vzniknou 3 barevně oddělené vrstvy.

CAPUCCINO
Capuccino si u nás získalo velkou oblibu díky své jemné chuti a krémové pěně. Základem je espresso a relativně velké množství teplého mléka vyšlehaného do mikro pěny. Šálek na capuccino by měl mít objem 150 až 180 ml.

CAFFÉ LATTE
Do pravého caffe latte patří kvalitní espresso. To se přelije 210 ml mléka, které se vyšlehá opět do pěny. Správné latte by mělo být podáváno v hrnku s objemem 250 ml. Nepodává se tedy ve sklenici jako latte macchiato, za které je někdy zaměňováno. V podstatě se zjednodušeně řečeno jedná o capuccino s větším obsahem mléka.

FLAT WHITE
Poslední dobou roste poptávka po něčem trochu silnějším, někomu jedno espresso v mléčném nápoji prostě nestačí. Flat white se stal velmi populárním v Austrálii a úspěšně se domestikoval už po celém světě. Připravuje se do skleničky nebo cappuccinového hrnečku a základem je doppio. Dolévá se teplým mlékem s pěnou, která typicky tvoří cca 1cm vrstvu. V podstatě by se dalo popsat jako silné capuccino.  

Picollo neexistuje?
U nás se sice termín piccolo používá často, není ale správný – stejně tak, jako se espressu neříká presso. Někdy se tímto slovem označuje espresso, neboť je oproti nejrozšířenějšímu lungu („pressu“) výrazně menší. Překlad slova piccolo z italštiny totiž znamená „malý“. V České republice se tedy tento baristicky nesprávný výraz vžil, avšak při jeho používání v zahraničí by vám pravděpodobně nerozuměli.

kava-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Žijeme kávouKafe v kliduCaffe AmericanoPiccolo neexistujePrůvodce světem šálkůKávologie