Bucerius Kunst Forum v severoněmeckém Hamburku připravilo zajímavou výstavu věnovanou bohaté tvorbě malířského génia Pabla Picassa s názvem „Picasso – Okno do světa“. Výstava bude zahájena 6. února a potrvá do 16. května.

Okno je důležitým motivem Picassovy tvorby. Prolíná se celým jeho dílem bez ohledu na období, tak jak se k němu sám umělec opětovně vracel. Okno je pro Picassa více než jen každodenní předmět. Okno propojuje umělcův svět se světem jeho diváků a představuje tak mezilidské vztahy. Stává se prvkem sebereflexe. V pozdějším díle je použito i jako symbol umělce samotného – autoportrét a tento motiv přenesl dokonce i do svých básní. Pohled z okna ateliéru byl pro Picassovu práci vždy výzvou. Je symbolem vize a zkoumání, a proto se dostalo i do názvu výstavy.

Picasso

Na výstavě bude k vidění na 40 obrazů, kreseb a tisků ze všech období Picassovy tvorby a také 50 nahrávek a fotografií od fotografů jako Robert Doisneau, Edward Quinn nebo David Douglas Duncan. Na výstavě se zápůjčkami podílejí Muzeum Picasso Barcelona, Muzeum Picasso Málaga, Muzeum Picasso Paříž, Tate Londýn, Centre Pompidou Paříž, Muzeum moderního umění v New Yorku a další významné instituce. K výstavě je připraven dvousetstránkový katalog s reprodukcí všech děl a bohatý doprovodný program.

A že je o Picassa stále zájem, dokazuje i loňský aukční rekord, který získal jeho obraz „Alžírské ženy – verze O“, když byl v aukčním domě Christie’s v New Yorku vydražen za rekordní částku 179 miliónů dolarů (4,4 miliardy korun). A jeden Picassův citát na závěr: „Zacházím s malbou jako s věcmi, maluji okno, stejně jako bych se z něj díval. Pokud otevřené okno vypadá na obraze špatně, přikreslím záclonu a zavřu ho, jako bych to udělal ve svém vlastním pokoji. V obraze, stejně jako v životě, musíte jednat přímo.“

  • Další informace o výstavě najdete zde: www.buceriuskunstforum.de
  • Otevírací doba: denně 11–19 hodin, ve čtvrtek do 21 hodin
  • Vstupné: 8 / snížené 5 €, pondělní zvýhodněná cena 5 €

S leteckou společností Eurowings se z Prahy dostanete do Hamburku za hodinku letu. Za příznivé ceny od  létá společnost Eurowings z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín - Tegel, Hannover, Hamburk, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe, ale i do exotických destinací jako je Dominikánská republika, Kuba, Thajsko nebo Dubaj. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Více na www.eurowings.com

Reklama