Pablo PicassoVe Veletržním paláci otevírá 21. listopadu Národní galerie výstavu grafických listů Pabla Picassa Les Saltimbanques z let 1904–1905.

Náměty grafik vypracovaných technikami leptu a suché jehly jsou klauni, harlekýni a kolombíny z prostředí cirkusu Médrano, který významný malíř navštěvoval v Paříži.

Soubor Les Saltimbanques doplňuje kvaš Harlekýn a barevný tisk Dítě – Harlekýn z roku 1926, na němž Picasso zobrazil svého malého syna Paula. Expozice potrvá do 1. března.

 

Soubor grafických listů Les Saltimbanques vytvořil Picasso především v takzvaném modrém a růžovém období, kdy náměty opuštěnosti a lidí na okraji společnosti vystřídala o něco optimističtější témata z cirkusového prostředí.

Pablo Picasso: JacquelineTiskařské desky k albu Les Saltimbanques zakoupil od Picassa v roce 1910 galerista Ambroise Vollard. Soubor v roce 1923 zakoupil československý stát pro Sbírku francouzského umění 19. a 20. století.

 

„Na komorní soubor Les Saltimbanques naváže od 10. března druhá část Picassových grafických listů a kreseb z galerie Daniela–Henryho Kahnweilera ze sbírek Národní galerie v Praze.

Práce na současné výstavě nezobrazují artistické výkony, ale smutný život lidí od cirkusu,“ sdělila kurátorka výstavy Olga Uhrová.

 

Návštěvníci Picassových děl z pařížské galerie Ambroise Vollarda uvidí například suchou jehlou vytvořený artefakt Napajedlo, který později autor převedl do obrazu Chlapec vedoucí koně. 

 

Ambroise Vollard (1866 -1939):

Proslul jako pařížský galerista a obchodník s uměním. Byl účasten důležitých etap vývoje moderního umění od impresionismu ke kubismu. S Vollardem je také spojována první Picassova výstava v Paříži. Jako jeden z prvních zakoupil několik významných Picassových děl od Vollarda již v roce 1911 významný český sběratel, historik umění a ředitel Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění Vincenc Kramář.

Reklama