Narodit se v Indii jako děvče, navíc jako příslušnice nízké kasty, znamená, že si užijete hodně bídy, hodně ústrků a celkem nic s tím nenaděláte. Pokud budete bojovat proti zavedeným pravidlům a snažit se o jen minimální zlepšení vašeho života, čeká vás tvrdý boj s nejistým výsledkem. Stejně jako Phúlan Déví.

Phúlan (její jméno znamená v překladu Květina) se narodila v roce 1963  v indické vesnici Ghúr Ká Purv v Uttarpradéši. Tento stát patří k zaostalejším částem téhle krásné a velké země. Jak už bylo řečeno, Phúlan patřila do nízké kasty. Celá rodina často hladověla, máslo, mléko nebo i  obyčejné placky čapátí měli jen vzácně.

Budoucí rebelka si z dětství odnesla také vzpomínky na surové a nespravedlivé bití, které snášela ona se svými sourozenci ale i rodiči od strýce. Nikdo se jich nikdy nezastal. Všichni se báli následků, strýc svými penězi a majetkem ovládal celou vesnici i policii. Phúlan si ale nechce nechat nic líbit, snaží se, aby se s nimi jednalo spravedlivě. Marně - dostává jen bití navíc.

Po svatbě Phúlaniny starší sestry se rodina ocitá v ještě horší bídě. Podle tamních zvyků se totiž nevěsta musí provdat s patřičným věnem a rodiče Phúlan si na svatbu své nejstarší museli hodně vypůjčit. Žena bez mužské ochrany v Indii je méně než nic, takže se snažili co nejvýhodněji provdat i malou Phúlan.

Zdařilo se. Jako jedenáctileté děvčátko ji dali muži třikrát staršímu. V té době byla dítě ve fyzickém i duševním smyslu. Svého muže neznala a bohužel si jej dostatečně neprověřili ani její rodiče. Ačkoli slíbil, že si hrátky se svou dětskou ženou odpustí, pár dní po svatbě ji neuvěřitelně obludným způsobem znásilnil. Zbědovaná a vyděšená Phúlan hledá pomoc a zastání u tchána, u obyvatel vesnice, ale nikdo jí nechce pomoci. Utíká domů, ale musí se vrátit.

Po mnoha peripetiích ji její muž vrací rodičům. Místo trochy klidu se situace ještě zhoršuje. Phúlán - zavržená manželka je teď méně než nic, kdokoli si k ní může dovolit cokoli. Nejdříve ji znásilní před zraky rodičů mladíci z vesnice. Pak je obviněna z krádeže a napadení. Policisté ji zavřou do temné cely a po tři dny ji soustavně znásilňují. Phúlan se nakonec dostane ven, s jediným přáním pomstít se. Ještě neví, že ji zvířecké zacházení a týrání, kterého se na ní muži dopustili, připravuje o možnost přivést na svět vlastní dítě.

Osud jí přihrává do cesty skupinu dakaitů – banditů. Vstupem mezi ně se ocitá mezi vyděděnci a desperáty, zpočátku má problémy se přizpůsobit. Jenže zpátky už jít nechce a nemůže... a vlastně ani není kam. Navíc k jejich vůdci Vikramovi ji brzy začíná poutat víc než jen kamarádství. Poprvé v životě je zamilovaná. Bandité ale žijí pod neustálým tlakem, skrývají se v džungli a podnikají nebezpečné akce.

Phúlan zažívá poprvé v životě, jaké to je, mít peníze, moc a respekt. S radostí obdarovává chudáky a straší boháče. Vesničané sami hledají její pomoc. Když se od nich Phúlan dozví, že někde nějaký muž provádí s dívkami totéž, co potkalo ji, má dotyčný smůlu. Je potrestán a připraven o svou mužnou ozdobu rukou královny banditů. Její odpůrci poukazují na neženskou tvrdost jejích odplat, nikdy se například úplně nevyjasnil její podíl na masakru v Behmáí. Tady došlo ke krvavým vraždám dvaceti příslušníků vyšší kasty (tzv. thákurové).

Phúlan má neuvěřitelné štěstí, několikrát vyvázne z policejního obklíčení na posledních chvíli. Většinou projde jako by nic přes zátarasy a ještě s policisty rozmlouvá - malá a hubená. Nikdo v ní nehledá proslulou banditku. Policie se ji snaží dopadnout, ale ona stále uniká. Z neustálého ukrývání, napětí z možné zrady a také z všudypřítomných útoků od konkurenčních band je unavená. Její rodina musí kvůli ní snášet nepříjemnosti od policistů.

Nakonec ji vláda Indíry Gándíové (tu mimochodem Phúlan obdivovala) navrhuje obchod. Nikdo z jejích banditů ani ona sama nedostane trest smrti, když se vzdají. Stane se tak na fotbalovém stadionu před stotisícovým davem, který chce spatřit svou královnu. Je rok 1983. Vězení opouští po jedenácti letech.

Phúlan - legenda chce svou popularitu využít. Jako zbraň k tomu, aby se pokusila změnit tradiční a pro moderní svět nepřijatelný indický kastovní systém. Ukázat podobným chudákům, jako byla sama, že se nesmí vzdávat, že za sebe musí bojovat a musí se přestat bát. Sama se ještě jednou provdá.

Phúlan nikdy nechodila do školy, neumí číst a napsat dokáže jen své jméno. Přesto ji zvolí do parlamentu. Její úsilí a boj za spravedlnost pro ženy a sociálně slabé, její tažení proti nesmyslnému kastovnímu systému mnohým vadil. Osud, na který Phúlan věřila, ji dostihl v podobě čtyř atentátníků. Čekali na ni před jejím domem v Novém Dillí. Už se asi nikdy spolehlivě nedozvíme, zda kulky atentátníků vedla msta určená legedární královně  banditů nebo snaha odstranit nepohodlnou političku. Phúlan Deví zemřela 25. července 2001.

S použitím knihy

Phúlan Déví ve spolupráci s Marie Thérese Cuny: Já, Phúlán  Déví, královna banditů

   
Reklama