První příspěvek přišel od hrdé maminky dvou pubertálních slečen, z nichž jedna byla i dobrým námětem k povídce Vidle. Příhoda se stala před dvěma lety, ale my si ji přečteme dnes.

Dobrý den,
jsem hrdá maminka dvou úžasných pubertálních slečen. To, že je máme, považuji za svou největší životní výhru. Občas se jako každá máma musím výchovně rozčílit, ale většinou mi dělají samou radost.
Už předloni jsem pro vás napsala povídku o mladší dceři, ale odeslala jsem ji pozdě, až po uzávěrce. Možná se bude k dnešnímu tématu hodit.

Vidle
„Mami! Mamí! Pojď honem ven. Pojď se podívat! Něco se stalo s tím panelem u bazénu“ . 

Sakra,  sedím u compu, drtím svou oblíbenou hru už v osmém levelu, popíjím  dobrou brazilskou kávu a přitom se snažím zapomenout, že prázdniny jsou v tahu a já musím opět nastoupit do práce jako krotitelka  pubošů z místní průmky. Anička nejde přeslechnout. Přestanu si tedy hrát na pařmena a nasazuji výraz Matka. Dcera  mě netrpělivě táhne k bazénu. No k bazénu. Na dolní části naší zaplevelené zahrady je válec  třímetrového průměru a hned vedle na zemi se válí solární panel na ohřev vody.  Na panelu je louže vody, u které klečí dceřina nejlepší kamarádka. Její paleček  se urputně opírá do středu kaluže.  Po vyzvání palec odsunuje a nad černou gumovou plochou se objeví malý vodotrysk. 
Zalapám po dechu: „Co to je?“
„Asi kočka“, odtuší dcera.
„A kdo sem dal ty vidle?!“, ukazuji na nářadí povalující se jakoby náhodou kousek opodál.
Dcera i její kamarádka ztuhnou. Pravděpodobně nečekaly tak rychlé odhalení. Kočka, na kterou se pokusily hodit vinu za vzniklou  perforaci tuhé pryže, se zcela v klidu vyvaluje pod nedalekým rybízovým keřem. Mám co dělat, abych se nerozchechtala. Při pohledu na jejich vytřeštěné obličeje mi cukají koutky úst. 
„Domů!“, zaječím možná trochu nepedagogicky na dceru . „A po zbytek prázdnin budeš opakovat matiku a češtinu!“

O chvíli později sedí Anička v kuchyni a mezi násobením a diktátem na vyjmenovaná slova mi vysvětluje, že ty vidle nutně potřebovaly k očesání ostružin. A na ostružiny, které přerůstají k sousedům, se přeci nejlépe chodí s vidlemi, ne? Čím jiným by je asi přitáhly na naší stranu plotu.  Ach jo.  Přednáška o tom, že z právního hlediska je nutné sousedy požádat o přístup na jejich pozemek za účelem očesání našich plodů, je zcela zbytečná. Desetileté dítě ani nepřipustí možnost, že by šťouchání vidlí mohlo sousedy iritovat a to, že bychom jim trochu těch rozplevených ostružin mohli ponechat,  zavrhuje úplně.
„Jsou naše“.

Ach jo.
Propouštím dítě od matematiky a vybízím ho ke troše muzicírování. Příští týden jí začíná výuka hry na klarinet v místní zušce.  Anička se zavírá v pokoji. Po chvíli se ozve skladba Antonína Dvořáka: „Když mě stará matka“. Tklivé a procítěné tóny rozkolísají úvahy o účinnosti mého pedagogického umu. Přeci jen lítost nebo provokace?

Raději dopiji studené kafe.
Začínám se těšit na puboše z místní průmky.

Phoebe24

pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

___________________

Povídka se k dnešnímu tématu určitě hodí a je dobře, že jste ji nevyhodila. Děkuji za opětovné poslání, tentokrát ne po uzávěrce, ale jako první.
Přeji vám krásný den i celý víkend s vašimi slečnami a „užijte si to“ :)
Saša

Téma dne 1. června 2012: Děti, radosti i starosti

Ihned se nabízí se ona známá věta: Malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti.
Ale i přesto, že je 100% pravdivá, buďme rádi, že je máme.
Hledejme v nich jen to radostné a pozitivní.
Vždyť jak si je vychováme, takové je budeme mít.
Jsou naším zrcadlem, do kterého se budeme dívat po celý zbytek našeho života.
A dnes si o nich ještě i něco napíšeme.

Těším na vaše příspěvky, týkající se dětí.

  • O radostech i starostech
  • O výhrách i zklamáních
  • O naději a odpouštění
  • A třeba i o tom, jak s nimi ten dnešní významný den -
    1. červen strávíte

A pamatujte, dokud jste tady, i dospělé děti jsou stále vašimi dětmi.  

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu hodnou maminku odměníme parfémem od firmy Avon Eternal magic s vůní malin a pro děti přidáváme voňavý meruňkový šampon od firmy Garnier.

darecek

 

Reklama