big-bang-seznam.jpg
Zdroj foto: Profimedia

Teorie velkého třesku

Teorie velkého třesku je americký sitcom, který nám nechává nahlédnout do životů mladých vědců, kteří, ač mají nadprůměrně vysoké iq, narážejí na běžné překážky života. Pilotní díl tohoto seriálu byl uveden už v roce 2007 a poslední díl se vysílal v roce 2019. Celkem pak ve dvanácti řadách vzniklo 279 dílů. V jednom z těchto dílů zmiňuje Sheldon Cooper Českou republiku ve svém internetovém pořadu Fun with Flags, ve kterém vysvětluje zajímavosti týkající se vlajek jednotlivých států. V onom díle mává českou s slovenskou vlajkou a k rozpadu Československa přirovnává svůj rozchod s Amy. Není to ale jediná zmínka o České republice (Československu).

V jiném díle nemocný Sheldon vzpomíná na svůj pobyt v Německu, kde mu nesedla tamní strava a svůj průjem nazve jako blitzkrieg na svá střeva, která hrají roli Československa.

V šesté řadě seriálu Sheldon zpívá koledu Good King Wenceslas založenou na příběhu o svatém Václavovi, jehož jméno Sheldon a jeho kamarádi vyslovují jako „svatý Váklav“.

Přátelé

Tento kultovní seriál zná asi každý. Jedná se o americký televizní sitcom o partě kamarádů žijících v Greenwich Village v New Yorku. První díl byl odvysílán stanicí NBC v roce 1994 a poslední pak o deset let později. Většina těch, kteří seriál dobře znají, si také jistě všimli, že Chandler s Joeym měli na své lednici pravidelně pivo značky Pilsner Urquell. Málokdo už ale ví, že Chandler v jedné z epizod okomentoval Moničino nadšení z tenisu slovy „Klídek, Martino“ a odkazoval tím na českou tenistku Martinu Navrtátilovou nebo že Phoebe žila nějaký čas v Praze.

Black Mirror

Black Mirror (v překladu Černé Zrcadlo) je britský dramatický sci-fi televizní seriál, který zkoumá moderní společnost a zabývá se také důsledky nových technologií. Podle tvůrce seriálu samotné černé zrcadlo představuje obrazovku televizoru, monitor nebo displej telefonu. V jedné z dílů tohoto seriálu pak můžete v originálním znění slyšet navigaci, která mluví česky. 

Gillmorova děvčata

V tomto seriálu je narážek na Českou republiku hned několik. Seriál byl natáčen mezi roky 2000 a 2007 a hned v první řadě se Rory zmiňuje o tom, že by mimo jiné ráda navštívila Prahu, nebo vypráví o tom, že z cely, kde byl zavřený Václav Havel, je nyní ubytovna a že by tam spolu s Lorelai mohly přespat.

Odkazy na Českou republiku či samotnou češtinu můžete slyšet i v dalších seriálech, jako je například Perníkový táta nebo Simpsonovi, kde se jako žlutá postavička objeví například Petr Čech nebo Markéta Irglová. Znáte ještě nějaký další seriál, kde se vyskytují takové odkazy?  

Zdroj info: czechology, idnesevropa2, wikipedie

Reklama